Снимка: iStock
През август Белият дом прие историческо законодателство с 369 милиарда долара разходи за справяне с изменението на климата. Един от най-значимите данъчни кредити в този исторически закон беше данъчен кредит за производство на водород по начини, съобразени с климата, съобщава CNBC.
Понастоящем водородът се използва за много цели, включително производство на торове на базата на амоняк, от които светът зависи за отглеждане на култури, и за рафиниране на суров петрол в полезни петролни продукти. Но също така се оприличава на „швейцарския армейски нож на декарбонизацията“, тъй като може да се използва като източник на енергия в индустрии, които са особено трудни за отказване от изкопаеми горива, като самолети и тежък транспорт.
Въздействието на данъчния кредит върху намаляването на емисиите зависи от това как федералните агенции го прилагат. И както при повечето неща в счетоводството, дяволът се крие в детайлите.
От една страна на дебата, някои доставчици на енергия казват, че твърде стриктните правила могат да убият индустрията за чист водород, преди изобщо да тръгне.
„Нашето мнение е, че ако въведете твърде тежки регулации... цената за производство на зелен водород ще бъде неикономична и индустрията няма да се мащабира, което на практика ще я направи мъртва при пристигането“, каза говорител на NextEra Energy, която произвежда чиста енергия от вятърни, слънчеви и ядрени източници и притежава голяма комунална компания във Флорида.
От друга страна, групите за политика в областта на околната среда твърдят, че правилата може да се окажат толкова хлабави, че новата „чиста“ водородна индустрия може всъщност да увеличи, вместо да намали въглеродните емисии.
„Слабите насоки биха могли... да принудят Министерството на финансите да похарчи повече от 100 милиарда долара субсидии за водородни проекти, които водят до увеличени нетни емисии, в пряк конфликт със законовите изисквания и опетнявайки репутацията на зараждащата се „чиста“ водородна индустрия“, според отворено писмо, изпратено от 18 организации до федералните агенции.
„С разхлабени правила и слаби анализи на емисиите на парникови газове през жизнения цикъл за производството на водород, данъчният кредит за водород може в крайна сметка да отиде при производители, чийто водород всъщност не е с по-ниски емисии от алтернативите, и дори може да има косвен ефект от увеличаване емисиите от електрическата мрежа“, обясни Емили Кент, която отговаря за източниците на гориво за Clean Air Task Force, магазин за климатична политика, който подписа писмото.
Този дебат постави изпълнителния директор на Electric Hydrogen Рафи Гарабедян в неудобна ситуация.
Стартъпът на Гарабедян работи за производството на вид електролизатор за разделяне на водата на водород и кислород и е получил финансиране от фирмата за инвестиции в климата на Бил Гейтс, Breakthrough Energy Ventures, наред с други. При свободно тълкуване на правилата за данъчен кредит, търсенето ще скочи за електролизатори, като компаниите ще се надпреварват да печелят от новия кредит.
Но в дългосрочен план, ако индустрията действително увеличи, вместо да намали въглеродните емисии, обществеността в крайна сметка ще поиска край на субсидиите, потенциално опетнявайки цялата идея за „чист“ водород.
„Бих искал да продавам електролизатори на всички, но не по грешна причина. Не и ако ще се инсталира и работи по начин, който е по-интензивен на въглерод от алтернативите“, каза Гарабедян.
Задушаване на зараждаща се индустрия?
Министерството на финансите на САЩ и IRS обмислят как ще бъде усвоен данъчният кредит и искането им за публичен коментар привлече информация от енергийни гиганти като BP и Shell, индустриални асоциации като Renewable Fuels Association и American Gas Association и множество други.
Размерът на данъчния кредит ще зависи от това колко CO2 се отделя, когато даден производител произвежда водород. Но дебатът се върти около това как да се отчете този CO2.
В енергийната мрежа електричеството, генерирано по различни начини – чрез изгаряне на въглища или природен газ, или чрез улавяне на вятърна или слънчева енергия - се плиска заедно. Сертификатът за възобновяема енергия, или REC, е правен сертификат, който доказва, че даден производител на енергия е създал определено количество възобновяема енергия.
Не всички REC обаче са еднакви. Някои се измерват годишно, докато други се измерват на много по-малки интервали от време.
Разделението относно данъчния кредит за водорода се свежда до това кой вид REC трябва да бъде разрешен.
BP America, например, иска годишните REC да бъдат разрешени, според публичния коментар на IRS. Годишните REC сертификати са по-гъвкав начин за прилагане на данъчния закон, който би спомогнал за стимулиране на инвестициите, необходими за стартиране на индустрията. Това е важно за BP, която планира да похарчи между 27.5 милиарда и 32.5 милиарда долара за комбинация от това, което енергийната компания смята за свои двигатели за растеж на прехода, включително производство на водород и възобновяеми енергийни източници, между 2023 и 2030 г.
„Правилото трябва да позволява гъвкавост, за да помогне за стартирането на тази зараждаща се индустрия. Способността да се съпостави производството на възобновяема енергия с търсенето на производство на водород на годишна база би осигурила най-голяма гъвкавост“, каза BP в изявлението си до IRS.
NextEra твърди, че изискването за по-подробно отчитане – като почасово – би направило невъзможно икономичното създаване на зелен водород и вместо това би предпочело така наречения „син“ водород, който се генерира от изгаряне на природен газ или други изкопаеми горива.
„Изискването за съпоставяне на времето, което е твърде детайлно (като почасово), би унищожило икономиката на зеления водород, като предостави значително предимство на синия водород и разчитането на изкопаеми горива, и не е в съответствие със законодателните намерения за ускоряване на напредъка към чиста водородна икономика“, Дейвид П. Ройтер, главен комуникационен директор в NextEra, каза пред CNBC.
Reuters посочи анализ на глобалната консултантска компания Wood Mackenzie, който показва, че годишните кредити ще позволят на електролизаторите, които произвеждат водород, да работят през цялото време и че съпоставянето на час ще оскъпи разходите за производство на водород.
„Почасовият подход би бил ограничителен и би гарантирал, че зараждащата се индустрия ще бъде удушена, преди да е започнала“, каза Ройтер.
Или подкопаване на смисъла на закона?
От другата страна на дебата организациите, фокусирани върху климата, включително Electric Hydrogen и Clean Air Task Force, твърдят, че приемането на по-гъвкави насоки би подкопало климатичните цели на Закона за намаляване на инфлацията.
Екологичните групи казват, че използването на изкопаеми горива за захранване на електролизатор за производство на водород всъщност е много по-лошо за климата от днешния метод за използване на природен газ в процес на парно метаново реформиране.
Тези групи, фокусирани върху климата, се застъпват за почасови стандарти за REC и това, което се нарича „допълнителност и възможност за доставка“, което ще служи за гарантиране, че енергията, използвана за захранване на електролизатор за генериране на водород, е всъщност чиста енергия.
Първо и най-важно, почасовото отчитане би позволило на производителите на водород да претендират за кредити за възобновяема енергия само ако се генерира чиста енергия в същия час, когато я консумират – когато духа вятър, грее слънце или атомна електроцентрала генерира енергия по съответната преносна система.
Например, този почасов подход за отчитане на енергията е възприет от Google, който е предшественик в приемането на чиста енергия.
Днес почасовите REC са налични само на някои пазари. Но Бет Дийн, главен юрисконсулт в Electric Hydrogen, каза пред CNBC, че очаква други регистри да предоставят свои собствени почасови REC, веднага щом бъдат поискани по-строги счетоводни стандарти извън дебата за данъчни кредити за водорода.
Необходими са между 12 и 18 месеца, за да се изгради система за отчитане на часове, но най-малко 24 месеца, за да започне широкомащабно производство на водород, според отвореното писмо от климатичните групи.
Междувременно M-RETS, организация с нестопанска цел и най-голямата система за проследяване на кредити в Северна Америка, може да осигури почасово проследяване на REC в Северна Америка като услуга.
„Допълнителност“ означава, че кредитите не могат да бъдат зачетени за чиста енергия, която така или иначе би била генерирана.
„Доставимост“ означава, че кредитите могат да се броят само за чиста енергия, която действително се генерира на място, което е свързано чрез преносна линия, която все още не е претоварена, до мястото, където производителят на водород използва електролизера за производство на водород.
Принуждаването на производителите на водород да съпоставят своето потребление на енергия на час и на базата на конкретно местоположение е „по-добро приближение към реалността“, каза Дийн.
„Когато е в решетката, електронът си е електрон, той няма цвят, но има история и вие се опитвате да накарате историята да съвпадне, така че да имате някаква валидност в твърдението си, че е чисти и следователно трябва да отговарят на условията за данъчно облекчение“.
Джеси Дженкинс, професор от Принстън, който изучава макроенергийните мрежи, е съгласен, че е необходимо по-строго счетоводство.
„Нашето рецензирано изследване е доста окончателно на този фронт: почасово съпоставяне, допълнителност и физическа доставка са необходими, за да се гарантира, че свързаната с мрежата електролиза може да отговори на строгите изисквания, определени от статута на IRA. Нашето изследване показва, че премахването на който и да е от тези критерии води до значителни емисии,”
Без този троен ефект от счетоводни стандарти, производителите на водород биха могли да работят със своите електролизатори 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, черпейки от източници на изкопаеми горива през нощта или когато няма вятърна енергия, след което да претендират, че компенсират това, като получат кредити от вятърни паркове или слънчеви паркове, които биха все пак са произвели тази енергия, обяснява Уилсън Рикс, който работи в изследователската лаборатория на Дженкинс.
Прогнозираният дисбаланс в търсенето и предлагането на REC също е фактор. До края на десетилетието моделирането на Рикс показва, че ще се произвеждат повече REC, отколкото пазарът иска, което означава, че производителите на водород могат да използват съществуващите REC, без да стимулират създаването на нова чиста енергия.
Здравейте, прогнозите показват, че до 2030 г. ще има „огромна национална разлика между общия брой генерирани чисти сертификати и общото търсене на тези сертификати“, каза Рикс. „Дори съм изненадан колко е голям. Ако това е някакъв показател, ще има достатъчно място за производителите на водород да купуват годишни REC, без да е необходимо да въвеждат ново поколение с нулеви въглеродни емисии онлайн.
Досега федералните агенции не заемат ясна страна. Министерството на финансите и IRS ще приложат данъчната облага така, че да „повиши целите за повишаване на енергийната сигурност и борбата с изменението на климата“, каза говорител на Министерството на финансите пред CNBC.
В дългосрочен план Гарабедян каза, че позицията му е за защита на неговата компания, репутацията на индустрията и данъчния кредит.
„Трябва да го направим правилно. В противен случай цялото това предложение за зелен водород ще получи насинено око. Трябва да направим правилното нещо в дългосрочен план, ако искаме да бъдем верни на намерението си тук, което е декарбонизация“, каза Гарабедян пред CNBC. „Ако в резултат на това отделяме повече въглерод, отколкото преди, това е пародия. И резултатът от тази пародия е, че хората ще се събудят за това, НПО ще се събудят за това, природозащитниците ще се събудят за това и субсидията ще бъде спряна. Така че има практическа причина да се държим високо. Има и етична причина“.
Още по темата:
BMW iX5 Hydrogen използва горивни клетки, произведени от Toyota
Инвестициите в „зелена енергия“ довели до по-малък ръст на емисиите от въглероден диоксид
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.45% |
USDJPY | 154.77 | ▲0.43% |
GBPUSD | 1.25 | ▼0.40% |
USDCHF | 0.89 | ▲0.86% |
USDCAD | 1.40 | ▼0.02% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 407.80 | ▲1.01% |
S&P 500 | 5 989.70 | ▲0.43% |
Nasdaq 100 | 20 854.60 | ▲0.38% |
DAX 30 | 19 402.50 | ▲0.89% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 97 743.70 | ▼1.26% |
Ethereum | 3 408.46 | ▲2.32% |
Ripple | 1.46 | ▼0.81% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 71.16 | ▲1.50% |
Петрол - брент | 74.56 | ▲0.95% |
Злато | 2 716.15 | ▲1.78% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 544.50 | ▼0.70% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.66 | ▲0.11% |
Germany Bund 10 Year | 134.56 | ▲0.59% |
UK Long Gilt Future | 94.52 | ▲0.45% |