Руските домакинства са тези, които реално понасят най-тежкия удар от кризата в Украйна и спада на цената на петрола, съобщава БНР. Във все по-вероятен сценарий се превръща най-големият очакван спад на потреблението за последните повече от две десетилетия, който допълнително ще засили икономическата рецесия.
Засегнати от срива на руската рубла с 45% миналата година и от ръста на цените на потребителските стоки, продажбите на дребно се очаква да достигнат ново историчко дъно, считано от разпада на Съветския съюз през 1991 г., прогнозират от Otkritie Capital. По това време спестяванията на хората се стопиха, а домакинствата изпитваха недостиг на храна и хиперинфлация.
След увеличаването на пенсиите с 36% по време на последната криза Владимир Путин подготвя промени за индексирането им спрямо миналогодишната инфлация. Основната част от спасителната програма в размер на 35 млрд. долара ще бъде насочена в подкрепа на банките и индустрията. Почти половината от тези средства ще бъдат използвани за рекапитализация на на банковата система.
По отношение на инфлацията, която се ускори до 15% през януари на годишна база, прогнозите показват, че тя ще достигне 17% през пролетта на 2015-а г., ниво, което не е виждано от 2002 г. насам, сочат данни на Министерство на икономиката.
Това би оказало натиск върху цените, които да се покачат над заложения от централната банка лихвен процент, който е на ниво от 15% след изненадващото му смъкване през януари. Гуверньорът на централната банка Елвира Набиулина обяви, че това е било навременно и необходимо действия от страна на банковия регулатор на фона на икономическата конюктура.