Отдел "Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър
Японската икономика се изкара сама от рецесията, но слабия пазар на труда в страната затруднява възстановяването. Докато печатането на пари може допълнително да отслаби йената и увеличи експорта, по-силното вътрешно търсене зависи от създаването на повече и добре платени работни места на пълен работен ден.
Брутният вътрешен продукт нарасна с 2.2% на годишна база през последните три месеца на 2014 след две поредни тримесечия на спад. Съживяването обаче беше по-слабо от очакваното. Икономистите прогнозираха ръст от 3.7%.
1/3 от експанзията дойде от увеличения нетен износ. За разлика от него, вътрешното търсене, което се срина след повишението на данъка върху продажбите от правителството през април, остана слабо. Въпреки увеличението с 60% на количествените поощрения на Японската централна банка през октомври, частните инвестиции извън жилищния сектор нараснаха много слабо. Разходите за нови жилища намаляха, а потреблението не отчете промяна.
Голяма част от проблема лежи в раздробения пазар на труда в Япония. След избирането на Шинзо Абе за министър-председател през декември 2012, служителите на временна и почасова работа нараснаха с над 10%. По-добре платените и на пълен работен ден работни места се свиха с 1%.
Реформирането на трудовите закони в Япония би трябвало да дадат на тези не регулярни работещи по-голяма сигурност, да ги окуражи да искат по-високи заплати и да харчат повечето постъпления. Компаниите обаче ще продължават да се съпротивляват на промените, разглеждайки всяка намеса при наемането на работници като поход срещу техните печалби. Като облекчение за краткосрочното търсене, Абе може би трябва вместо това да увеличи правителствените разходи.
На борсата японските акции нараснаха след доклада за БВП, тъй като инвеститорите залагат, че по-слабото от очакваното възстановяване ще принуди в крайна сметка ЯЦБ да прибегне до по-големи стимули. Ново печатане на йени обаче е малко вероятно само по себе си да доведе до по-бърз растеж на заплатите.
Продуктивността на работника в Япония се забави през последните две десетилетия. Свръх зависимостта от лошо обучени нерегулярни работници може да доведе напредъка в ефективността до застой, което от своя страна прави работодателите още по-нежелаещи да увеличат заплатите. Докладът за БВП напомня, че едно колебливо възстановяване се превръща в имунизирано към монетарните лекарства. Освен ако трудовия пазар в Япония не бъде поправен, лекарството може да загуби изцяло действието си.