Проблемите, завладяли Гърция, трябва да бъдат решени по начин, съвместим с продължаване на членството на страната в еврозоната. Това заяви Беноа Кьоре от Изпълнителния съвет на ЕЦБ, цитиран от БНР.
Говорейки в Париж, той отбеляза, че няма правна процедура, според която дадена страна може да излезе от общата валута и изрази твърдото си убеждение, че мястото на Атина остава в еврозоната. Така че ние трябва да намерим решение, което да позволи на Гърция да остане в региона с единната валута, подчерта той.
Членът на ЕЦБ също така каза, че еврозоната се възстановява, но въпросът е как това икономическо възстановяване да стане колкото се може по-силно и устойчиво.
В опит да помогне на Атина, вчера ЕЦБ одобри ново повишение на Механизма за спешна ликвидност (ELA) за гръцките банки с 600 млн. евро, въпреки нападки от страна на гръцкия финансов министър Варуфакис, според който рестриктивната политика на Европейската централна банка задушава Гърция.
Днес вниманието отново ще бъде насочено към Гърция с оглед предстояща среща на премиера на страната Алексис Ципрас с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
Ще се следи внимателно и дали властите в Атина ще успеят да осъществят поредно изплащане на гръцки задължения към МВФ. Преди малко агенция Ройтерс цитира свой гръцки правителствен източник, според който до края на деня страната ще плати транш в размер от 340 млн. евро по свои задължения към Фонда.
По същото време предстои и падеж на краткосрочни гръцки книжа за 1,6 млрд. евро. На 16-и март Гърция трябва да направи още едно плащане към МВФ за 580 млн. евро и поредно плащане към Фонда за 350 млн. евро на 20-и март, когато предстои и нов падеж на краткосрочни гръцки книжа за 1,6 млрд. евро.
До края на месеца гръцкото правителство трябва да плати и лихви по свои задължения за 800 млн. евро и да намери средства за заплати и пенсии за около 1,5 млрд. евро, както и средства за застраховки, здравеопазване и социална защита за 1,3 млрд. евро.