Гърция ще получи така необходимото финансиране едва след като представи на Еврогрупата (финансовите министри от еврозоната) подробен списък с реформи, заяви днес говорител на гръцкото правителството. Това става в момент, когато страната се стреми да избегне тежка парична криза в рамките на следващите няколко седмици, съобщават от БНР.
Гръцкият премиер Алексис Ципрас проведе среднощни кризисни разговори в Брюксел с високопоставени европейски представители, като след срещата немският канцлер Ангела Меркел посочи, че атинските власти трябва да представят в скоро време пълен набор от икономически реформи, за да може страната да разчита на свежа финансова подкрепа.
На вчерашната среща беше обсъдено, че след като ние представим по-подробен списък с реформи на Еврогрупата, ще можем да разчитаме на замразеното в момента финансиране за гръцката икономика, заяви говорителят на гръцкото правителство Габриел Сакеларидис, като добави, че Атина очаква бърз напредък при въвеждането на тези предложения.
Страната, намираща се в парична ликвидна криза, успя да получи на 20-и февруари одобрение за удължаване с четири месеца на настоящата международна спасителна програма, но сега е необходимо да осигури необходимата финансова помощ, която на този етап все още е замразена, за да се предотврати риска от скорошен фалит.
В тази връзка Съветът на Европейския съюз направи по-рано днес специално изявление в което се посочва:
Ние се придържаме напълно към споразумението на Еврогрупата от 20-и февруари. В духа на взаимно доверие, всички ние сме ангажирани да се ускори работата и тя да се приключи възможно най-бързо.
В рамките на споразумението на Еврогрупата от 200и февруари, гръцките власти ще имат право на собствени реформи и ще трябва да представят пълен списък на тези конкретни реформи в следващите дни.
Ние отново потвърждаваме практическото споразумение на процеса: Политическите преговори, които се проведоха в Брюксел и мисиите за установяване на фактите, които се намират в Атина.
Еврогрупата е готова да заседават отново възможно най-скоро.
На проведената снощи среща с участието на гръцкия премиер Ципрас, немския канцлер Меркел, френския президент Оланд, шефа на ЕЦБ Драги, председателя на ЕЦБ Юнкер и шефа на Еврогрупата Дейселблум, премиерът на Гърция се аргументира пред европейските лидери, че техническите екипи на т.нар. "Брюкселска група" (известни преди време като мисиия на "Тройката") не спазват споразумението за Еврогрупата от 20-и февруари. Той обаче настоя за продължаване на проверките на гръцката икономика, основани на старата логика, договорена с предишното правителство, заяви висш гръцки официален представител.
Гръцкото длъжностно лице също така каза пред журналисти в кулоарите на Европейската среща на върха в Брюксел, че въпреки тежките проблеми с ликвидността пред които е изправена Гърция, днес (20-и март) страната ще успее да изплати задължения към МВФ за 350 млн. евро.
Гръцката страна твърди, че нейните кредитори имат погрешно тълкуване на споразумението на Еврогрупата от 20-и февруари и че правителството никога не се съгласявало да бъде завършен петия преглед за оценка на настоящата спасителна програма.
Според гръцкия официален представител, поведението на техническите екипи е проблемно и създава пречки за завършването на програмата. Той обаче изрази оптимизъм, че с актуализацията на списъка с гръцките реформи, ЕЦБ рано или късно ще се съгласи да повиши тавана за емитиране на краткосрочни съкровищни бонове от страна на гръцките власти.
Междувременно "Файнешъл Таймс" съобщи, че ЕЦБ е загрижена, че гръцките кредитори биха могли да пренебрегнат препоръките на Централната банка и да позволят увеличение на тавана за емитиране на гръцки краткосрочен дълг.
Източник от Евросистемата съобщи, че ЕЦБ не желае да повиши лимита на аукционите за емитиране на гръцки съкровищни бонове, въпреки очакванията в тази посока на правителството в Атина. Той подчерта, че финансирането на Гърция е предмет за обсъждане от страна на европейските институции и Еврогрупата, а не само в прерогативите на ЕЦБ.