През февруари потребителските цени в САЩ подновиха своето слабо повишение за пръв път от октомври 2014 г. насам, но инфлацията в страната остава доста слаба, показват данни на Департамента по труда, цитирани от БНР.
Индексът на потребителските цени (CPI) се повиши през февруари с 0,2% на месечна база, съвпадайки със средните прогнози и след спад с цели 0,7% през януари (най-солидно понижение от декември 2008 г.).
На годишна база инфлацията през февруари остана през промяна (0,0%) при прогнози за ново понижение с 0,1% процентни пункта, след като през януари индексът CPI се понижи с 0,1% (първа дефлация на годишна база от октомври 2009 г. насам).
Основният CPI индекс (изключвайки цените на храни и енергия) се подобри с 0,2% на месечна база при прогноза за повишение с 0,1% и след повишение с 0,2% през януари. На годишна база основната инфлация в САЩ през втория месец на 2015 г. нарасна с 1,7% (най-солидно повишение от ноември 2014 г.) при очаквания за повишение с 1,6% след повишение с 1,6% през януари.
Енергийните цени през февруари нараснаха с 1%, регистрирайки първо повишение от осем месеца насам.
Днешните данни сякаш предполагат, че солидният спад на енергийните цени в сила от средата на миналата година, вече не оказа толкова силно негативно влияние върху инфлацията в САЩ, като в същото време основният CPI индекс започва отново да се повишава към т.нар. "инфлационно целево ниво" на Фед от 2 процентни пункта.
Междувременно реалното часово заплащане на труда в САЩ се понижи през февруари с 0,1% на месечна база, като на годишна база реалното часово заплащане се повиши с 2,1% (спрямо февруари 2014 г.) след ръст с 2,4% през януари.