Европейската централна банка (ЕЦБ) ще продължи да оказва подкрепа на гръцкия банков сектор чрез Механизма за спешна ликвидност (ELA) на Централната банка на страната, дори и Атина да не успее да покрие предстоящите през юни плащания към МВФ за около 1,5 млрд. евро, съобщава германският ежедневник Handelsblatt, цитиран от БНР.
Според изданието, докато гръцките банки притежават и други ценни книжа, освен гръцки държавни облигации, които те биха могли да използват като обезпечение, не може да се говори за незабавно преустановяване на осигуряваната от програмата ELA ликвидност.
Въпреки че през настоящата седмица Управителният съвет на ЕЦБ ще трябва да поднови одобрението си за програмата ELA, изглежда малко вероятно банката да "дръпне веднага шалтера", тъй като с подобен ход би рискувала да вкара гръцката финансова система в хаос, показва информацията на Handelsblatt.
В същия дух Европейския механизъм за финансова стабилност (фонда EFSF), който по време на дълговата криза отпусна на Гърция заеми за милиарди евро, също е малко вероятно да упражни правото си да поиска възстановяване на тези средства, в случай че властите в Атина пропуснат предстоящите през юни плащания към МВФ. Вместо това Европейският спасителен фонд най-вероятно ще предпочете да съобщи, че си запазва правото да поиска връщане на отпуснати на Гърция средства на по-късен етап, посочва немския ежедневник.
Вчера агенция Market News Internetional съобщи, че ако Гърция пропусне плащане към МВФ, това вероятно ще принуди ЕЦБ да предприеме "подстригване" (обезценка) на обезпеченията, които предоставят гръцките банки, в замяна на помощта, оказвана им през Механизма за спешна ликвидност (по програмата ELA).
Всички тези коментари, анализи и информации са факт, с оглед липсата на краен срок на продължаващите преговори на гръцките власти с международни кредитори и преди предстоящите през юни нови погасяване на задължения на Атина към МВФ.
Следващият месец се очертава като ключов за намиращите се в окаяно състояние финанси на Гърция, тъй като през юни ще трябва да бъдат погасени задължения за около 1,662 млрд. евро към МВФ и към ЕЦБ, както и поредно изплащане на заплати и пенсии в страната за 1,7 млрд. евро.
На 5-и юни Гърция ще трябва да погаси дълг към МВФ за 312 млн. евро, на 12-и юни - задължения за 345 млн. евро, на 16-и юни - за 575 млн. евро и на 19-и юни - за още 345 млн. евро. Междувременно властите в Атина ще трябва емитират на 12-и юни нов краткосрочен дълг, за да покрият предстоящ тогава падеж на съкровищни бонове за 3,6 млрд. евро, както и на 19-и юни - нови краткосрочни облигации за изтичащи тогава краткосрочни книжа за 1,6 млрд. евро. На 19-и май Гърция ще трябва да плати и лихви по гръцки дългови книжа, притежавани от ЕЦБ за 85 млн. евро.
Според документ, с който разполага сайта Channel 4 News, екип на МВФ е посочил, че не вижда възможност как гръцките власти ще успея да покрият цялата дължима сума към Фонда за около 1,5 млрд. евро през юни, без да има спешно финансиране от страна на основните кредитори на Атина.
Всичко това предполага, че има реален риск страната да изпадне в неплатежоспособност преди планираната за 18-и и 19-и юни редовна среща на Еврогрупата, ако до края на май не бъде проведена извънредна среща на финансовите министри от еврозоната, на която властите в Атина да постигнат споразумение с международните кредитори.