През май продажбите на дребно в САЩ се повишиха с 1,2% на месечна база до 444,9 млрд. долара при прогноза за подобрение с 1,1%, показват данни на Министерството на търговията, цитирани от БНР.
В същото време данните за предходните два месеца претърпяха възходяща ревизия, като продажбите на дребно през март се повишиха с 1,5% (при предишна оценка за подобрение с 1,1% и най-силен месечен ръст от пет години насам) и с 0,2% през април (при предишна оценка за нулев растеж).
По този начин тримесечното солидно повишение в търговията на дребно до края на май успя да компенсира целия спад на продажбите на дребно от декември до февруари включително.
Продажбите на дребно, без тези за автомобили, нараснаха през май с 1,0% на месечна база при прогноза за повишение с 0,8%, докато продажбите, изключвайки тези на автомобили и на бензин, се повишиха с 0,7% (при очаквания за повишение с 0,5%).
Продажбите на дребно, без тези за автомобили, бензин и строителни материали, се повишиха през май с 0,7% при прогноза за повишение с 0,5% и след анемичен растеж с 0,1% през април (възходяща ревизия от предишна оценка за 0,0%) и повишение с 0,9% през март (възходяща ревизия от повишение с 0,5%). Именно този показател, известен като "контролирана група" на продажбите на дребно, се използва при калкулиране на данните за БВП на САЩ.
Данните за продажбите на дребно са важен индикатор за настройката на потребителите в САЩ, тъй като вътрешното потребление формира повече от 2/3 от брутния вътрешен продукт на водещата икономика в света. Днешният по-силен от очакваното доклад на Министерството на търговията за май и възходящата ревизия на данните за предходните два месеца са в подкрепа на прогнозите за ускоряване на икономическия растеж в страната през второто тримесечие след тежките зимни условия в началото на годината, които доведоха до свиване на американската икономика с 0,7 процентни пункта. Солидната възходяща ревизия на данните за март могат да доведа до известна възходяща ревизия и на данните за БВП на САЩ за първите три месеца на годината.
Всички това може да подсили подновените в последно време спекулативни очаквания за скорошно първо повишение на лихвите на Фед в навечерието на важното юнско заседание на американската централна банка през следващата седмица.
Междувременно бяха оповестени и данни, показващи изненадващо рязко повишение на импортните цени в САЩ през май, което сякаш е знак, че отскокът на петролните цени през последните месеци започва постепенно да оказва възходящ натиск върху американската инфлация.
Цените на внос в САЩ през май скочиха с 1,3% на месечна база при прогноза за повишение с 0,8% и след спад с 0,2% през април (ревизия от понижение с 0,3%), показват днешни данни на Департамента на труда. Това представлява първо повишение на цените на внос от юни 2014-а година и техен най-солиден ръст от повече от три години насам.
На годишна база цените на внос се понижават през май с 9,6% след техен спад с 10,7% през предходния месец.
Повишението на цените на внос през петия месец на годината се дължи главно на ръст с 12,7% на вносните петролни цени, въпреки че на годишна база те все още са с цели 40,6% под нивата от май 2014-а година.
Експортните цени на САЩ през май се повишиха с 0,6% на месечна база (най-силен ръст от март 2014-а година) след спад с 0,7% през април, но на годишна база бележат спад с 5,9 процентни пункта.