Федералният резерв на САЩ вероятно ще изчака до септември преди да повиши краткосрочните лихви в страната. Това показва последно проучване на "Уолстрийт Джърнъл" сред водещи икономисти, цитирано от БНР.
Около 72% от 66-мата икономистите участвали в проучването са заявили, че американската централна банка ще започне цикъл на затягане (повишение) на лихвите в страната на своето заседание през септември. Това представлява известно повишение на броя на икономистите на това мнение спрямо 70% при предходното проучване през май.
В същото време едва 3% от запитаните прогнозират първо вдигане на федералната фондова лихва на заседанието на Фед през следващата седмица (на 17-и юни) и още 3% предполагат, че това ще стане факт на заседанието на централната банка през юли.
Едва 5% от участниците в проучване очакват повишение на американските лихви през октомври, 9% залагат, че това ще стане факт на заседанието през декември и само 8% смятат, че Фед ще изчака до следващата година преди да стартира цикъл на затягане на основните лихви.
Фед многократно заяви, че очаква да започне да повишава федералната фондова лихва по някое време през настоящата година, след като в резултат на глобалната финансова и икономическа криза американските централни банкери заковаха през декември 2008-а година основната лихва в рекордно нисък диапазон между 0,00% и 0,25%. Американските централни банкери желаят да видят продължаващо подобрение на пазара на труда и да бъдат "доста уверени", че прекалено ниската инфлация в САЩ ще се повиши в скоро време обратно към тяхното целево ниво от 2%, преди да се решат на тази важна стъпка.
Цели 73% от участниците в проучването виждат по-голям риск, ако Фед изчака прекалено дълго, преди да стартира цикъл на затягане на лихвите, докато останалите 27% смятат, че би било по-рисковано, ако американските централни банкери започнат да вдигат лихвите в САЩ прекалено скоро.