Индексът на производствените цени (PPI индекс), показващ колко плащат компаниите в САЩ за суровини и материали се понижи с над 1% на годишна база, съобщават от БНР. На годишна база понижението на PPI индекса е 1,1%, съвпадайки с очакванията и след рекордно понижение през април с 1,3 процентни пункта, като това представлява четвърто поредно историческо смъкване на индекса на производствените цени на САЩ на негативна територия. Трябва обаче да се има предвид, че Департамента по труда разполага с кратка история на този тип данни (едва от ноември 2010-а година насам).
През май основните производствени цени (изключвайки цените на енергията и храните) се повишиха скромно с 0,1% (в рамките на прогнозите) след понижение с 0,2% през предходния месец. На годишна база основните производствени цени нараснаха с едва 0,6% при прогноза за повишение с 0,7% и след растеж с 0,8% през април, достигайки историческо най-ниско ниво.
Производствените цени нараснаха през май с 0,5% на месечна база при прогноза за повишение с 0,4% и след спад през април с 0,4 процентни пункта, показват данни на Департамента по труда. Това представлява най-солиден ръст на цените на производител от септември 2012-а година насам и второ тяхно повишение през последните три месеца след траен спад през предишните четири месеца.
Енергийните цени през май скочиха с 5,9% спрямо април (най-солиден ръст от декември 2009-а година), но все още са надолу с 19,5% спрямо същия месец на 2014-а година, докато цените на бензина скочиха с цели 17% на месечна база.
През май повишение с 0,8% на месечна база регистрираха цените на храните, но в същото време се понижиха на годишна база с 3,3 процентни пункта.