След края на вчерашното заседание Федералният резерв на САЩ сигнализира, че остава на пътя на първо повишение на американските лихви до края на 2015 година, съобщи БНР.
Американските централни банкери обаче очакват по-сдържано темпо на растеж на основните лихви в страната в средносрочен план, намалявайки досегашните средни прогнози за лихвените равнища през 2016 и 2017 година с по около 0,5% за всяка една от следващите две години. В същото време Фед и президентът на централната банка Джанет Йелън не дадоха за пореден път ясен знак на кое от следващите заседания до края на годината смятат да стартират цикъл на затягане на паричната и лихвена политика.
Федералният резерв отбеляза, че от предходното заседание през април насам икономическата активност в САЩ се е разширила с умерено темпо след слабото представяне през първото тримесечие. Темпото на растеж на работната заетост се е ускорило, докато нивото на безработица е останало стабилно.
Растежът на разходите на домакинствата е умерен, а жилищният сектор показва признаци на известно подобрение, докато дълготрайните бизнес инвестиции и нетният износ остават относително слаби.
Фед продължава да определя рисковете за перспективите пред икономическата активност и пазара на труда като почти балансирани.
Инфлацията вероятно ще остане в краткосрочен план близо до неотдавнашните ниски нива, но в същото време централната банка очаква нейно постепенно повишение до целевото ниво от 2% в средносрочен план с оглед по-нататъшно подобрение на трудовата заетост и поради само временния антинфлационен ефект от неотдавнашното понижение на енергийните и импортните цени. Фед потвърди, че ще продължи да след отблизо инфлационните развития в страната.
Това даде основание на Централната банка на САЩ да запази без промяна федералната фондова лихва в рекордно ниския диапазон между 0,00% и 0,25%. Фед обаче смята, че би било подходящо да повиши нивата на федералната фондова лихва когато види по-нататъшно подобрение на пазара на труда и е относително уверен, че инфлацията ще се върне към нивото от 2% в средносрочен план.
Изявлението на Фед беше в рамките на очакваното, но в същото време американските централни банкери намалиха солидно прогнозите за икономическия растеж на САЩ през настоящата година, както и техните средни очаквания за лихвените равнища през следващите две години.
Според новите прогнози, БВП на САЩ ще нарасне през настоящата година с между 1,8% и 2% при предишна прогноза през март за растеж между 2,3% и 2,7%. Фед завиши леко прогнозите за американския икономически растеж през 2016 година (растеж между 2,4% и 2,7% спрямо предишна прогноза между 2,3% и 2,7%) и през 2017 година (растеж между 2,1% и 2,5% спрямо предходната прогноза между 2,0% и 2,4%). В същото време централните банкери на САЩ повишиха леко прогнозите за нивото на безработица през настоящата година и запазиха без промяна техните очаквания за инфлацията.
Федералният резерв обяви и новите очаквания за лихвените равнища през тази и през следващите две години, като 15 от 17-те американски централни банкери прогнозират първо повишение на федералната фондова лихва преди края на 2015 година. Средното прогнозно ниво на основната лихва в САЩ в края на настоящата година остава около 0,625%, което предполага, че до края на годината Фед може да вдигне на два пъти с 0,25% федералната фондова лихва. Централните банкери обаче намалиха прогнозните осреднени нива на федералната фондова лихва за следващите две години съответно до 1,625% и до 2,875% спрямо техните прогнози през март за лихвени равнища от 1,875% в края на 2016-а и от 3,125% в края на 2017 година.
На последвалата пресконференция, президентът на Фед Джанет Йелън потвърди, че решението за първо повишение на американските лихви ще зависи от постъпващите икономически данни, като централните банкери желаят да видят "по-решителни доказателства" за устойчив икономически растеж и да имат по-голяма увереност, че инфлацията ще се върне към целевото ниво от 2% в средносрочен план, преди да бъде стартиран цикъл на постепенно затягане на паричната и лихвена политика.