Гръцката криза започна да се отразява доста негативното върху германската икономика, съобщават от БНР. За пръв път от октомври 2014-а година насам потребителските нагласи в Германия за юли се влошиха.
Индексът на института GfK, определящ бъдещите потребителски нагласи в Германия за юли, се понижи слабо до 10,1 пункта при прогноза за негова стабилизация в 14-годишния връх от 10,2 пункта, достигнат през юни. Това представлява първо влошаване на потребителското доверие след осем поредни месеца на растеж и след като през юни потребителските нагласи се повишиха до най-високо ниво от октомври 2001-а година.
Институтът GfK посочи, че опасността от изпадане на Гърция в неплатежоспособност и нейно излизане от еврозоната сега вече изглеждат доста реалистични сценарии и това се отразява негативно върху нагласите на немските потребители.
Предишните неуспешни опити за решаване на дълговата криза в Гърция, както и надвисналата опасност за фалит на страната изглежда вече влияят негативно върху икономическите перспективите на германските потребители, тъй като според тях на този етап не може да се предскажат последиците от евентуално излизане на Атина от еврозоната, отбеляза немският икономически институт.
Индексът, измерващ икономическите очаквания на германските потребители за следващите три месеца се срина рязко през юни до 24,9 пункта от 38,3 пункта през май.
Индексът, измерващ очакванията на германските потребители за техните доходи, обаче скочи през юни до 57,2 пункта от 52,0 пункта през предишния месец, достигайки рекорден връх от Обединението на Германия през 1990-а година.
В същото време германците показват по-слаба склонност да харчат, като този индикатор се понижи през юни до 57,0 от 62,6 пункта през май. По този начин индексът отстъпи от неговия 8-годишен връх от 63,0, достигнат през март и на този етап задържа под неговия рекорден исторически връх от 64,4 пункта, достигнат през октомври 2006-а година - точно преди вдигането на данък добавена стойност (ДДС) в Германия.
Институтът GfK каза, че германските трудещи се може да очакват повишение на техните заплати с около 3% през настоящата година, като в същото време инфлацията в страната ще бъде под 1%. Това би трябвало да означава значително повишение на техния разполагаме доход, което предполага, че частното потребление ще остане основен двигател на икономическия растеж на Германия въпреки слабото влошаване на потребителските нагласи за юли.