С 2,9% нарасна международният търговски дефицит на САЩ в стоки и услуги през май, спрямо предходния месец, съобщават от БНР.
Търговският дефицит на САЩ нарасна през май с 2,9% на месечна база до 41,87 млрд. долара от дефицит за 40,7 млрд. долара през април (слаба низходяща ревизия от дефицит за 40,88 млрд. долара) и при прогноза за по-голям търговски дефицит в размер на 42,6 млрд. долара, съобщи американското министерство на търговия.
Основна причина за плахото разширяване на дефицита оказа понижението на американския износ с 0,8% до 188,6 млрд. долара след негов скок с 1,1% през април, като на годишна база експортът на водещата световна икономика се сви с 4,4 процентни пункта.
В същото време вносът в страната се понижи през май с едва 0,1% до 230,47 млрд. долара след спад с 3,3% през предходния месец, отчитайки понижение на годишна база с 3,7 процентни пункта.
За последните три месеца до края на май осредненият ежемесечен търговски дефицит на САЩ беше в размер на 44,38 млрд. долара, нараствайки слабо с 2,8% спрямо същия период на 2014-а година. Това сякаш е сигнал за малко по-добра и относително стабилна картина на търговския стокообмен с оглед от една страна на негативното отражение от по-скъпия долар върху износа и от друга страна - по-слабото търсене на чуждестранен петрол, което допринася за намаляване на вноса.
Петролният дефицит се сви рязко през последните години и най-вече през последните месеци, тъй като имаше рязко повишение на местния добив на "черно злато". Търговският дефицит на петролните продукти се снижи през май до едва 5,78 млрд. долара, достигайки най-ниско ниво от февруари 2002-а година, като само в рамките на година (спрямо май 2014-а) се сви с цели 62 процентни пункта.
За първите два месеца на второто тримесечие осредненият ежемесечен търговски дефицит на САЩ се сви до 41,3 млрд. долара спрямо осреднен дефицит за 43,4 млрд. евро през първото тримесечие на годината. Именно тези данни се използват при калкулиране на данните за БВП. Днешните данни подсказват, че нетният американски експорт (разликата между износа и вноса) вероятно няма да окаже толкова негативно влияние върху БВП на САЩ през второто тримесечие, колкото беше в началото на годината. През трите месеца до март БВП на САЩ се сви с 0,2% като негативната търговска картина отне 1,9% от растежа на американската икономика.