Налице е солиден ръст на германския износ през май, съобщават от БНР. Той доведе до повишение на търговския излишък на водещата европейска икономика към рекорден връх през петия месец на годината. Това е знак, че повишаващата се външно потребление ще подкрепи икономическия растеж на Германия.
През май германският експорт нарасна с 1,7% на месечна база при очаквания за понижение с 0,8% и след като през април износът скочи с 1,6 процентни пункта (низходяща ревизия от повишение с 1,9%), показват данни на немската статистика Destatis. Това представлява най-солидно повишение на немския износ от началото на годината, като експортът през май удари рекорден връх от 102,1 млрд. евро - далеч над износ за 92,7 млрд. евро преди година (през май 2014-а).
В същото време вносът в Германия се повиши с 0,4% на месечна база (при прогноза за повишение с 0,1%) след спад с 0,8% през април (възходяща ревизия от предишна оценка за спад с 1,3%).
На годишна база износът на Германия през май нарасна с 4,6% (след скок със 7,6% през април) докато вносът се повиши с 3,0% (след ръст с 3,3% през предишния месец).
Солидният растеж на експорта (на месечна база) доведе до разширяване на търговския излишък на Германия през май (на сезонно-осреднена база) до рекорден връх от 22,8 млрд. евро (при прогноза за 20,5 млрд. евро) спрямо излишък в размер на 21,5 млрд. евро през предходния месец и излишък за едва 18,2 млрд. евро преди година (през май 2014-а). Това представлява най-голям търговски излишък от януари 1991-а година насам (от когато датира статистиката на Destatis).
На сезонно-некоригирана база търговският излишък на Германия се сви до 19,5 млрд. евро от излишък за 21,8 млрд. евро през април и за 17,5 млрд. евро през петия месец на миналата година.
В същото време обаче излишъкът на баланса по текущата сметка на Германия, който е мерило за международната финансова позиция на германската икономика, се сви през май до 11,1 млрд. евро от излишък за 21,2 млрд. евро през април и под излишък за 11,9 млрд. евро преди година (през май 2014-а).
Днешните данни предполагат, че по-слабото евро започва да оказва подкрепа на международната търговия на Германия, докато силно позитивният нетен търговски баланс би трябвало да окаже подкрепа за растежа на немския БВП през второто тримесечие на годината след като през трите месеца до март нетната търговия отне от растежа на германската икономика.