Трябва ли Гърция да напусне еврозоната в случай на фалит? Не. В договорите на Европейския съюз не е предвидено напускане от зоната на единната валута, в която към момента има 19 държави-членки, съобщава немският икономически вестник Handelsblatt. Членството във Европейския валутен съюз в действителност е завинаги. От друга страна хазната на гръцката държава е празна.
Гърция се нуждае спешно от милиардна финансова помощ, за да може икономиката отново „да си стъпи на краката". Ясно е, че Гърция ще остане член на еврозоната. Въпреки това много икономисти държат на Grexit, в случай на фалит на Гърция. Финансовите донори на Гърция дадоха повече време на страната до срещата на върха на ЕС в неделя (12 юли) да представи своите предложения за реформи, като условие за получаване за нова финансова помощ. Ако до тогава не се стигне до споразумение ще трябва да се намери временно решение.
При въвеждане на паралелна валута има вероятност новите гръцки облигации много бързо да загубят от стойността си и Атина ще трябва да отпечатва все повече и повече от тези документи. Възможен е вариант за въвеждане на „меката" драхма, която да се опита да замести „твърдото" евро. По този начин икономиката на Гърция ще може да предостави евтина собствена валута, което би довело и до предоставянето на местни продукти, които да бъдат много по-евтини. Това би довело до по-голямо търсене на местни продукти и по-скъп внос. При подобен сценарий новата драхма вероятно ще се обезценява много бързо и след една или две години ще бъде налице икономически подем, защото ще се купуват по-малко вносни стоки и туризмът ще се съживи, на това мнение е президентът на Мюнхенския икономически институт Ifo Ханс-Вернер Зин.
При въвеждане на новата драхма, ще бъдат необходими месеци. Такъв период ще бъде необходим, тъй като ще трябва да бъдат отпечатвани нови банкноти, като също ще бъде необходимо време и за разпространението на новата валута. „Необходимо е и предоставяне от страна на международната общност на хуманитарна помощ за най-бедните", за това призова президентът на Ifo Ханс-Вернер Зин по-рано тази седмица. Той допълва „На един по-късен етап трябва да се остави възможността на Гърция да може да се върне към валутен курс обвързан с еврото.