Международния валутен фонд (МВФ) понижи своите прогнози за глобалния икономически растеж през настоящата година, отбелязвайки забавянето на растеж на Китай и на останалите развиващи се пазари, като в същото време отчете, че развитите икономики все още се мъчат да игнорират негативните последици от кризата, съобщава БНР.
Според последния доклад на МВФ "Световни икономически перспективи" глобалният БВП ще нарасне през настоящата година с 3,3% вместо с 3,5%, според пролетния доклад на Фонда, оповестен през април. Това би представлявало най-слабото представяне на световната икономика от края на глобалната финансова криза насам (от 2009 година насам) и известно забавяне спрямо растеж с 3,4%, регистриран през 2014 година.
За 2016 година година МВФ продължава да очаква ускоряване на икономически растеж с 3,8% (без промяна спрямо априлската прогноза), тъй като Фондът разчита, че икономическото възстановяване на САЩ и Европа ще набере скорост през следващата година.
Фондът запази своята априлска прогноза за икономически растеж на еврозоната през 2015 година от 1,5% и повиши слабо очакванията си за растежа през следващата година до 1,7% (от 1,6% през април).
МВФ обаче предупреди, че гръцката криза рискува да охлади зараждащото се икономическо възстановяване в Европа въпреки много по-солидните бариери и механизми в еврозоната, които да ограничат евентуален "заразен ефект".
„Навременните политически действия трябва да помогнат за управление на тези рискове, ако те в крайна сметка се материализират. Независимо от това, неотдавнашното увеличение на доходността (лихвата) на държавни облигации в някои държави от еврозоната ограничава възходящите рискове за активността в тези икономики, като остават в сила и известни рискове, свързани с евентуално повторно възникване на финансов стрес (напрежение) в региона", посочва екипа на МВФ.
В същото време МВФ намали доста здраво прогнозите за икономическия растеж на САЩ и вече очаква повишение на американския БВП с едва 2,5% през тази година (при прогноза през април за растеж с 3,1%) след растеж с 2,4% през 2014 година. Фондът обаче подчерта, че тази низходяща ревизия се дължи основно на слабото представяне на икономиката на САЩ през първото тримесечие (свиване на БВП с 0,2%) и определи това влошаване като само "временно явление". За 2016 година МВФ очаква растеж на БВП на САЩ с 3,0% - малко под априлската прогноза за повишение с 3,1 процентни пункта.
По-рано тази седмица МВФ отново препоръча на Федералният резерв на САЩ да се въздържа от скорошно първо повишение на американските лихви, за да се избегне евентуално ограничаване на икономическия растеж и риска от по-опустошителни щети на глобалните финансови пазари от една такава важна стъпка.
МВФ намали своите прогнози за растежа на редица развиващите се икономики, но запази без промяна очакванията си за представянето на китайската икономика. Фондът потвърди априлската си прогноза за повишение на БВП на Китай с 6,8% през 2015 година и за негово забавяне до 6,3% през 2016 година.
МВФ обаче предупреди, че китайският икономически растеж може да се забави по-силно от очакваното с оглед на провеждания от властите в Пекин "основен ремонт" на втората по сила световна икономика и посочи за наличието на низходящи рискове, които сякаш се илюстрират от настоящата туболенция на китайските финансови пазари.