Гърция ще трябва да създаде фонд за 50 млрд.евро, включващ предстоящите за приватизация държавни предприятия, като този т.нар. "приватизационен фонд" ще бъде под европейски надзор, заяви Ангела Меркел. Целта на фонда е да помогне за изплащане на гръцкия външен дълг.
Доверието трябва да бъде възстановено. За тази цел гръцкият парламент ще трябва да предприеме необходимите законодателни промени до сряда (15-и юли), подчерта канцлерът на Германия Ангела Меркел на пресконференция, минути след като лидерите на еврозоната успяха да постигнат единодушно споразумение за нова спасителна програма за Гърция.
Парламентът на Гърция трябва да одобри изцяло новите условия, преди и парламентът на Германия да се събере, за да одобри новото споразумение, посочи германският канцлер.
Германският канцлер също така отбеляза, че Гърция ще се наложи да отправи официална молба и към МВФ за нова спасителна програма, след като настоящата програма на Фонда приключи през март 2016 година.
Меркел подчерта, че т.нар. "Тройка" (инспекторите от ЕК, ЕЦБ и МВФ) ще трябва да поднови нормалния си надзор в Атина на новата спасителна програма.
"Еврогрупата е готова, при необходимост, да се съгласи на по-дълъг гратисен период и на по-дълг матуритет на гръцкия дълг, но след като бъде проведен първи успешен преглед по изпълнението на новата гръцка програма", заяви тя. В същото време канцлерът на Германия изключи възможността за номинално "подстригване" (опростяване) на дълга на Атина.
Според нея 12,5 млрд. евро от новата спасителна програма ще могат да бъдат използвани за инвестиции в страната, които да помогнат за икономическия растеж и още 12,5 млрд. евро, които ще бъдат използвани за намаляване на гръцката дългова тежест. И тя потвърди, че част от трета спасителна програма включва 25 млрд. евро, които ще бъдат предоставени за рекапитализация на гръцките банки.