Германският финансов министър Волфганг Шойбле е предложил в дискусии с останалите негови колеги от еврозоната идея, според която Гърция може да се наложи да емитира т.нар. "разписки за дълг" (IOUs) като средство за временно финансиране, съобщава немският вестник Handelsblatt, цитирайки участниците в дискусиите.
Шойбле е предложил Атина да използва емитирането на държавни книжа от типа IOUs ("I OWE YOU" - "ИМАМ ДЪЛГ КЪМ ТЕБ"), за да обслужва някои от вътрешните си задължения, пише Handelsblatt и добавя, че темата за разписки за дълг вече е била обсъдена по време на извънредна среща на Еврогрупата в понеделник.
Междувременно австралийското издание New Statesman публикува интервю с бившия гръцки финансов министър Янис Варуфакис, в което той признава, че след проведения в Гърция референдум той е предложил план за официален фалит на страната и за нейно излизане от еврозоната (сценарий Grexit), което в последствие е коствало и неговата оставка.
След твърдото "не" на гръцките избиратели относно нови строги мерки на икономии на референдума, проведен на 5-и юли, Варуфакис е изразил безпокойство, че ЕЦБ ще накара гръцките банки да затворят за дълъг период от време (което вече е факт за трета поредна седмица), принуждавайки по този начин властите в Атина да сключат ново доста тежко споразумение с международните кредитори (което също вече е факт).
Поради това той е предложил спешен план, включващ три основни точки: емитиране на деноминирани в евро "разписки за дълг" (IOUs), прилагане на "подстрижка" (обезценка) на гръцките облигации, притежавани от Европейската централна банка, целяща намаляване на държавния дълг и изземване от страна на Централната банка на Гърция на контрола върху гръцките банки от ръцете на ЕЦБ. Планът е бил предложен в много тесен шестчленен вътрешен кръг в партията СИРИЗА, но е бил отхвърлен с 4 на 2 гласа, като самият премиер Ципрас също е гласувал против него. Именно това е довело до подадената в понеделник (6-и юли) оставка на Янис Варуфакис.