Продажбите на дребно в САЩ през юни се понижиха с 0,3% на месечна база до 442 млрд. долара при прогноза за повишение с 0,2%, показват данни на Министерството на търговията.
В същото време данните за предходните два месеца претърпяха низходяща ревизия, като продажбите на дребно през април се оказаха без промяна (0,0%) спрямо март и нараснаха през май с 1,0%.
Продажбите на дребно, без тези за автомобили, се понижиха през юни с 0,1% на месечна база при прогноза за повишение с 0,5% и след ръст с 0,8% през май, докато продажбите, изключвайки тези на автомобили и на бензин, се свиха с 0,2% след повишение с 0,5% през предходния месец.
Продажбите на дребно, без тези за автомобили, бензин и строителни материали, също отбелязаха през юни изненадващо понижение с 0,1% на месечна база при прогноза за повишение с 0,4% и след ръст с 0,7% през май. Именно този показател, известен като "контролирана група" на продажбите на дребно, се използва при калкулиране на данните за БВП на САЩ.
Данните за продажбите на дребно са важен индикатор за настройката на потребителите в САЩ, тъй като вътрешното потребление формира повече от 2/3 от брутния вътрешен продукт на водещата икономика в света. Днешният разочароващ доклад на Министерството на търговията за юни и низходящата ревизия на данните за предходните два месеца обаче не изглеждат в подкрепа на прогнозите на редица анализатори и икономисти за подем в потреблението и не говорят добре за очаквания от мнозина солиден отскок на американския икономически растеж през второто тримесечие, след като в началото на годината БВП на САЩ се сви 0,2%.
Междувременно бяха оповестени и данни, показващи понижение на импортните цени в САЩ през юни след техен солиден ръст през май, напомняйки, че силният долар и слабият икономически растеж зад граница продължават да вредят както на инфлацията, така и на растежа на американската икономика.
Цените на внос в САЩ през юни се понижиха с 0,1% на месечна база след скок с 1,2% през май, показват данни на Департамента на труда. Това представлява понижение на импортните цени за 11-ти от последните 12 месеца с единствено изключение през май. На годишна база цените на внос се понижават през юни с 10,0% след техен спад с 9,6% през предходния месец.
Експортните цени на САЩ през юни пък се свиха с 0,2% на месечна база след ръст с 0,6% през май, но на годишна база бележат спад с 5,7 процентни пункта.