Английската централна банка (АЦБ) загатна, че има все по-широка подкрепа сред централните банкери за скорошно първо повишение на британските лихви. Това става ясно от оповестената днес стенограма от последното заседание на АЦБ, проведено на 8-и и 9-и юли.
От стенограмата става ясно също, че решението за запазване на британската основна лихва в рекордно дъно от 0,5% е било взето с пълно единодушие (с 9 на 0 гласа). С пълно единодушие е било взето и решението за запазване на "замразената" програма на банката за "количествени улеснения" в размер от 375 млрд. паунда.
Протоколите от последното заседание показват също, че за "мнозина" от членовете на банката, решението да не се повишат лихвите в страната е било взето "на косъм". За тези неназовани централни банкери, дълговата криза в Гърция е представлявала "много съществен фактор" при гласуването за запазване без промяна на текущата лихвена ставка.
„Изключвайки тази несигурност, решението за запазване на лихвата на сегашното й равнище или за слабо нейно повишение е станало все по-добре балансирано", се казва още в стенограмата от последното заседание на АЦБ.
Протоколите от това заседание показват, че се разширява подкрепата сред 9-те членове на банката за скорошно вдигане на лихвените ставки за разлика от предишната среща на АЦБ в началото на юни, когато само двама нейни представители бяха "на косъм" да гласуват за вдигане на британската лихва. Новият изказ в днешната стенограма, че "мнозина" членове на банката са на подобно мнение обаче предполага, че към тях се е присъединил поне още един представител на АЦБ.
От няколко месеца насам членовете на банката Йън Маккафърти и Мартин Уейл сигнализират, че те скоро може да започнат да настояват за известно покачване на лихвените проценти.
Трябва също така да се има предвид, че след последното заседание на АЦБ на 9-и юли Гърция и международните кредитори успяха да постигнат споразумение за начало на преговори за нова спасителна програма за Атина. Това може да успокои тези британски централни банкери, които са склони да се присъединят към призивите на Маккафърти и Уейл за по-скорошно вдигане на основната лихва в страната с оглед отслабващите външни рискове за икономиката на Острова.
Инвеститорите обаче продължават да се съмняват, че в АЦБ ще бъде събрано мнозинство, което да гласува за повишение на лихвите до началото на 2016 година.
Британската лира реагира позитивно на днешната стенограма от последното заседание на централната банка, поскъпвайки с 0,41% към тридневен връх от 1,5642 долара, като в същото време еврото се понижи с 0,34% към 0,6991 паунда, отстъпвайки от вчерашния близо едноседмичен връх около 0,7045 британски лири.