Промишленият PMI индекс в Китай се влоши през август до 49,7 пункта от 50,0 пункта през юли при прогноза за понижение до 49,8 пункта, достигайки най-ниско ниво от август 2012 година.
Индексът на новите промишлени поръчки падна също до 48,7 пункта от 49,9 пункта през юли, задържайки на негативна територия за втори пореден месец (понижение под важното ниво от 50 пункта), докато индексът, измерващ само новите експортни поръчки се сви под важното ниво от 50 пункта за 11-и пореден месец.
Активността в промишления сектор на Китай се сви през август с най-солидно темпо от три години насам на фона на рязко понижение на вътрешните и на експортните поръчки, което вероятно ще засили инвеститорските опасения, че втората по сила световна икономика може да претърпи т.нар. "твърдо приземяване" (рязко забавяне на икономическия растеж), показват данни на Националното статистки бюро на страната.
В същото време и индексът PMI, измерващ активността в китайския сектор на услугите се понижи през август до 53,4 пункта от 53,9 пункта през юли. Въпреки че този индекс остава над важното ниво от 50 пункта, неговото "охлаждане" през август предполага, че относително добрата досегашна експанзия на активността в сектора на услугите може би вече няма да успява да компенсира устойчивата слабост в промишления сектор.
В резултат на това, общият PMI индекс, измерващ бизнес активността в Китай падна рязко през август под важното ниво от 50 пункта за пръв път от април 2014 година.
Допълнителен сигнал за солидна слабост на китайската икономика дойде и от аналогично проучване на компанията Caixin Media Co. и на агенция Markit (от месец юли компанията Caixin Media Co. измести британската банка HSBC в партньорството с агенция Markit при провеждане на проучванията за бизнес активността в Китай).
Окончателният индекс PMI на промишлената активност, определян от двете компании, се срина през август до 47,3 пункта от 47,8 пункта през юли. Въпреки че окончателният промишлен PMI индекс за август е малко по-добър от предварителния индекс на ниво от 47,1 пункта, той удари най-ниско ниво от март 2009 година и представлява негово влошаване под важното ниво от 50 пункта за шестнадесети пореден месец.
Индексът на Caixin и Markit, измерващ активността в сектора на услугите, се понижи рязко до 51,5 пункта (най-ниско ниво от юли 2014-а година) от 53,8 пункта през юли, докато общият PMI индекс на китайската бизнес активност се влоши през август до 48,8 пункта (под важното ниво от 50 пункта) от 50,2 пункта през предходния месец.
Спад за 22-ви пореден месец отбелязва и компонентата, измерваща състоянието на трудовата заетост в китайския сектор на услугите, като през август тя достигна 50,1 пункта - точно над важното ниво от 50 пункта.
Доста слабите днешни проучвания потвърждават опасенията на икономисти и анализатори, че икономиката на Китай продължава да губи темпо и през третото тримесечие на годината. Тези данни вероятно ще подсилят съмненията, че ще бъдат постигната целта на властите в Пекин за растеж на БВП на Китай с около 7% през настоящата година въпреки предприетата серия агресивни стимулиращи мерки и стартиралата през август трайна обезценка на китайския юан.
Слабото представяне на китайската икономика през август провокира нов спад на борсата в Шанхай, солидно понижение на останалите азиатски фондови пазари и е предпоставка за негативен старт на европейските пазари на акции.
Китайският фондов индекс Shanghai Composite отвори с понижение от близо 5% преди в края на днешната търговия да парира голям част от първоначалните загуби, понижавайки с 1,28%. Токийският индекс Nikkei затвори със загуба от 3,84%, индексът Hang Seng се понижи с 0,84%, а южнокорейският индекс Kospi загуби 1,4% от стойността си.
Негативната инвеститорска настройка се пренася и на европейските пазари на акции. В началото на търговията на Стария континент общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 1,3%, немският индекс DAX - с 1,8%, френският CAC40 - с 1,5% и британският фондов индекс FTSE100 - със загуба от 1,0%.