Данни на австралийската официална статистика показват, че през второто тримесечие икономиката на Австралия нарасна с най-слабо темпо от повече от четири години насам с оглед рязко понижение на износа.
Брутният вътрешен продукт на Австралия се повиши с едва 0,2% на тримесечна база при прогноза за повишение с 0,4% и след солидна икономическа експанзия с 0,9% през първото тримесечие на годината. Това представлява най-слабо представяне на австралийската икономика от първото тримесечие на 2011-а година, когато силните наводнения по Източния бряг на Австралия причиниха свиване на икономиката с 0,4 процентни пункта.
На годишна база БВП на страната нарасна през второто тримесечие с 2,0% при прогноза за растеж с 2,2% и след повишение с 2,5% в началото на годината (възходяща ревизия от предишна оценка за повишение на БВП с 2,3%).
Основните фактори за слабото представяне на австралийската икономика през второто тримесечие бяха няколко - влошаване на активността в минно-добивния и строителен сектор, заедно със спад на износа.
Минно-добивното производство падна с цели 3% на тримесечна база, въпреки че на годишна база все още бележи растеж с 2,1 процентни пункта. Влошаването на добивния сектор се дължеше до голяма степен на падащите цени на суровините и на намаляващия износ. Нетният експорт отне 0,6% от растежа на БВП на тримесечна база, макар че на годишна база добави 1,1% към БВП на страната.
Основна подкрепа за австралийския икономически растеж оказват държавните (правителствени) разходи, които нарастват с цели 2,2% на тримесечна и с 4,1% на годишна база. Крайното домакинско потребление пък нарасна с 0,5% на тримесечна и с 2,5% на годишна база.
Днешните разочароващи данни могат да подновят спекулациите за ново понижение на лихвите ставки в страната и това доведе до първоначален спад на австралийския долар към 6-годишно дъно от 0,6977 щатски долара преди местната валута да стабилизира малко над 0,7000 нивото.