Финансовите лидери на 20-те водещи световни икономики изразиха увереност, че глобалният растеж отново ще набере скорост и в резултат на това някои от силно развитие икономики, главно тази на САЩ, ще трябва да повиши лихвите ставки.
Те се договориха през уикенда да увеличат полаганите от тях усилия за реформи, за да повишат разочароващо слабия икономически растеж, отбелязвайки, че осланянето единствено на прекалено ниските лихвени нива няма да бъде достатъчно за ускоряване на икономическата експанзия.
В същото време финансовите министри и централни банкери на страните от Г-20 предупредиха за наличието на рискове, дължащи се на конкурентна девалвация на техните валути във време, когато валутните пазари са изправени пред нарастващ волатилност, но те обещаха да избегнат подобни рискове.
Ние ще се въздържаме от конкурентни девалвации и ще се противопоставяме на всички форми на протекционизъм, се посочва в комюнике след края на двудневната среща на финансовите лидери на Г-20, проведена в турската столица Анкара на 4-ти и 5-и септември. Те също така обещаха да избегнат постоянните разминавания в обменния курс.
Силният език в комюникето след срещата по отношение на валутните курсове може да се разглежда като сигнал към Китай да не използва обменният курс на юана (неговата обезценка) за изкуствено стимулиране на икономическия растеж. Високопоставен представител на американското финансово министерство предупреди в събота, че властите в Пекин ще трябва да демонстрират техния ангажимент за предоставяне на пазарните сили да определят обменния курс на местната валута, дори ако това означава по-силен юан.
Като цяло обаче, китайските власти изглежда са успели да убедят повечето си колеги, присъствали на двудневната среща, че Пекин остава ангажиран с усилията за реформи и либерализация и че вече е приключил най-лошия етап от настоящата криза на финансовите пазари.
Според източници, участвали в заседанията в Анкара, китайските власти са подчертали, че от дългова време насам се е очаквало забавяне на икономическия растеж, което да доведе до "нов нормален" ръст на икономиката на Китай с около 6 до 7 процентни пункта. Признавайки, че вече се е "спукал балона" на китайските фондови борси, в същото време те са потвърдили, че до голяма степен вече се е случила необходимата корекция на пазара на акции.
В комюникето на Г-20 се включи и ново послание на централните банки, чрез което се предупреждава, че докато паричните и лихвени политики ще продължат да подкрепят икономическа активност в съответствие с мандата на централните банки, само тези банкови политики няма да са достатъчни за постигане на балансиран икономически растеж.
В тази връзка, световните финансови лидери заявиха, че са ангажирани с навременно и ефективно изпълнение на нашите стратегии за икономически растеж, които включват мерки за подкрепа на търсенето и за повишение на потенциалните нива на растеж," добавяйки, че насърчаването на инвестициите ще бъде основен приоритет.
Официалните представители на Г-20 приветстваха засилващата се активност в някои икономики, но в същото време посочиха, че глобалният растеж е бил по-слаб от очакваното, тъй като не е имало достатъчно бързо осъществяване на необходимите реформи.
Миналата година лидерите на страните от Г-20 се договориха да засилят производството в световен мащаб през следващите пет години с 2% над прогнозите чрез провеждане на координирани реформи и инвестиции. Но в последното комюнике се посочва, че редица страни-членки изостават от графика.
Управляващият директор на МВФ Кристин Лагард беше още по-категорична, давайки ясно да се разбере, че прекалено дълго време правителствата са се осланяли единствено на провежданите от съответните централни банки прекалено стимулиращи парични и лихвени политики.
Пределно ясно е, че във фискалната сфера, както и в сферата на структурните реформи е необходимо да се направи повече, подчерта Лагард по време на срещата на финансовите лидерите на страните от Г-20.