Индексът на потребителските цени (CPI) във Великобритания през август се повиши в рамките на прогнозите с 0,2% на месечна база след понижение с 0,2% през юли, като на годишна база британската инфлация остана без промяна (0,0% спрямо август 2014-а), също съвпадайки със средните очаквания и след като през юли нарасна плахо с 0,1 процентни пункта. Това е пореден знак за липса на инфлационен натиск в Обединеното кралство, след като през април страната се оказа в дефлация за пръв път от 1960-а година насам, понижавайки се с 0,1% на годишна база и от тогава насам инфлацията остава да консолидира около и малко над нулата.
Данни на британската статистика ONS показват, че през август инфлацията във Великобритания се върна обратното към нивото на стагнация, след нейно плахо повишение през юли с оглед нов спад при цените на горивата.
Основната инфлация (без цените на храни и енергия) се забави през август до 1% на годишна база, съвпадайки с прогнозите и след като през юли нарасна с 1,2% - най-добро темпо на растеж от седем месеца насам. Именно тези данни се следят от АЦБ като важно мерило за състоянието на инфлацията във Великобритания, като забавянето на основната инфлация през август и стагнацията на индекса CPI потвърждават очакванията на Централната банка, че годишната инфлация ще остане да се колебае около нулата в следващите няколко месеца, преди обаче да започне да нараства към края на годината. Инвеститорите продължават да очаква, че АЦБ ще започне да повишава британските лихви към средата на 2016-а година.
В същото време британската статистика оповести и поредни по-слаби от очакваното данни за производствените цени през осмия месец на годината.
Индексът на цените на производител (PPI) на изхода на британските предприятия през август регистрира спад с 0,4% на месечна база (при прогноза за понижение с 0,2%) след понижение с 0,1% през юли, като на годишна база отбеляза понижение с 1,8% (при прогноза за понижение с 1,7%) след спад с 1,6% през предходния месец.
През август спад с 2,4% на месечна база отбеляза индексът на цените на производител (PPI) на входа на британските предприятия (в рамките на очакваното) след понижение с 1,2% през юли (низходяща ревизия от понижение с 0,9%), а на годишна база производствените цени на входа на предприятията отчетоха силно понижение с цели 13,8% (при прогноза за понижение с 13,6%) след спад с 12,6% през юли (низходяща ревизия от понижение с 12,4%).
Въпреки смесените до по-слаби инфлационни данни британската лира опитва предпазливо повишение към часови връх за деня от 1,5456 долара, но на този етап остава да се търгува под важните върхове около 1,5470/75 областта (бивши върхове от 10-и и 14-ти септември). В същото време еврото се търгува под лек натиск от продажби към 0,7312 паунда - близо до важната 200-дневна пълзяща-средна около 0,7320/15 областта.