Ефектът от решението на Швейцарската централна банка от януари да отмени т.нар. "праг на търпимост" на франка на ниво от 1,2000 за едно евро постави съществена спирачка пред икономическия растеж на страната през първата половина на годината, заяви днес Държавния секретариат по икономически въпроси (Seco).
Швейцарското правителство повдигна леко прогнозата си за ръста на брутния вътрешен продукт на страната през настоящата година, тъй като очакваното възстановяване на еврозоната може да компенсира негативното влияние от силния франк върху външното търсене на стоки, произведени в Швейцария.
Въпреки лекото разхлабване на валутния курс през последните седмици (еврото стабилзира около 1,1000 франка) правителството продължава да очаква, че икономиката ще остане много снишена и през втората половина на годината и е вероятно ще се засили през 2016-а година, допълни швейцарският държавен икономически институт.
Според новите прогнози на SECO, БВП на Швейцария ще се разшири с 0,9% през настоящата година спрямо предишна прогноза от юни за растеж с 0,8 процентни пункта. За следващата година обаче се очаква растеж на БВП с 1,5% - малко под юнска прогноза за повишение на швейцарската икономика с 1,6 процентни пункта.
Очаква се средното равнище на безработицата в страната през настоящата година да бъде на ниво от 3,3% - без промяна спрямо предходната прогноза и да нарасне до 3,6% през 2016-а година, заяви Seco. Инфлацията в Швейцария ще се понижи с 1,1% през тази година (при предишна прогноза за понижение с 1,0%), след което да нарасне слабо с 0,1% през 2016-а година (при юнска прогноза за повишение с 0,3%).
Новите прогнози на Seco са факт, след като данни през миналия месец показаха, че икономиката на Швейцария е отчела изненадващо нарастване през второто тримесечие при очаквания за изпадане в рецесия за пръв път от шест години насам. Силните потребителски и правителствени разходи успяха да компенсират негативното въздействие на силния франк върху външното търсене на швейцарски стоки и това доведе до повишение на БВП с 0,2% на тримесечна база през периода април-юни и с 1,2% на годишна база.
Швейцарските власти също така посочиха, че продължаващият по-бавен темп на растеж на икономиката на Китай вероятно ще окаже силно отрицателно въздействие върху световната икономика.