Националната банка на Швейцария (ШЦБ) отново заяви, че ще интервенира на валутния пазар, ако това е необходимо, за да притъпи засилването на швейцарския франк, който остава "значително надеценен" и представлява "предизвикателство за редици местни компании".
След края на днешното редовно заседание ШЦБ запази без промяна своята отрицателна депозитна лихва на ниво от -0,75% и целевия диапазон на тримесечния швейцарски Либор между -1,25% и -0,25%.
През декември 2014 година ШЦБ въведе отрицателна депозитна лихва на ниво от -0,25%, като на своето заседание на 15-и януари тази година я понижи до -0,75% в опит да ограничи поскъпването на швейцарския франк след изненадващото решение на банката, че се отказва да защитава заложения преди близо три и половина години т. нар. "праг на търпимост" на евро/франк в 1,2000 нивото.
"Наказателната" депозитна лихва за средствата на търговските банки, държани в Централната банка, има за цел да намали търсенето на швейцарски франкове от страна на чужди инвеститори във времена на криза с оглед статута на франка като "валута-убежище".
Днес банката посочи, че отрицателните лихвени нива и нейната готовност да се намеси на валутните пазари ще помогнат за отслабване на възходящия натиск на швейцарския франк.
Централната банка на Швейцария очаква постепенно подобряване на растежа на БВП на страната през втората половина на настоящата година. В същото време обаче тя намали своите прогнози за индекса на потребителските цени и вече очаква понижение на инфлацията в страната с 1,2% през 2015-а година при предишна оценка за понижение на инфлацията с 1% и ново понижение с 0,5% през 2016-а година (при предишна оценка за спад с 0,4%). Според нея инфлацията ще се завърне на позитивна територия едва в началото на 2017-а година, тъй като петролните цени все още се намират близо до многогодишни дъна и това намалява производствените цени, докато силният франк води до по-евтин внос.
По-рано днес и швейцарските власти обявиха слаба възходяща ревизия на прогнозите си за икономическия растеж през настоящата година, но и те понижиха прогнозите си за инфлацията в страната.
Днешното решение на ШЦБ беше очаквано от участниците на валутните пазари, като еврото продължава да стабилизира около 1,0950 нивото - малко под 8-месечния връх от 1,1048 франка, достигнат в края на предходната седмица (на 11-и септември). В същото време щатският долар остава под натиск от продажби, в т.ч. и спрямо франка, с оглед на намаляващите спекулации, че довечера Федералният резерв може да обяви първо вдигане на лихвените ставки в САЩ от близо десет години насам (от 2006-а година). Доларът се понижава с 0,4% обратно към серия важни бивши негови дъна около 0,9669/66 областта (дъна от 4-ти, 14-и, 15-и и 16-и септември).