През септември 2015 г. активността в промишления сектор на Китай се сви с най-солидното темпо от шест и половина години насам, показват предварителни данни от съвместно проучване на компанията Caixin Media Co. и на агенция Markit.
Това вероятно ще засили страховете за рязко забавяне на растежа на втората по сила световна икономика, което може предизвика допълнителни трусове на финансовите пазари в глобален план.
Предварителният индекс PMI, измерващ промишлената активност в Китай, падна през септември до 47,0 пункта от 47,3 пункта през август и при прогноза за слабо повишение до 47,5 пункта. Това е най-ниското ниво на индекса от март 2009 година насам, когато беше разгара на глобалната финансова и икономическа криза и представлява негово влошаване под важното ниво от 50 пункта за седемнадесети пореден месец.
Влошаване регистрират и всички по-важно компоненти на PMI индекса, включително промишленото производство, новите поръчки, работната заетост производствените цени в сектора.
Според редица анализатори днешните слаби данни изглежда потвърждават опасенията, че икономиката на Китай ще забави темпото си на растеж под прогнозираните от властите в Пекин 7% през второто полугодие - най-слабо представяне на втората по сила икономика в света от 25 години насам. Вчера Азиатската банка за развитие намали своите прогнози за икономическия растеж в азиатския регион през настоящата година до 5,8% (от предишна прогноза 6,0%) и до 6,0% през 2016 година (от предишна прогноза 6,3%), като в същото време понижи и очакванията си за растежа на Китай за 2015 година до 6,8% от предишна прогноза за растеж със 7,2%.
Това от своя страна ще принуди китайските управляващи да предприемат допълнителни фискални и парични стимулиращи мерки до края на годината за да ограничат слабото икономическо представяне.
Анализаторите очакват Централната банка на Китай да понижи основните си лихви с 25 базисни пункта и да намали с нови поне 50 базисни пункта размера на минималните задължителни резерви на търговските банки.