Има социални теми и такива, свързани със заетостта, с които отделните държави не могат да се справят единствено на национално ниво. Именно в това е смисълът на Съвета на ЕС. Да предлага законодателни решения, които да бъдат единни и които целят по-добра координиция между отделните страни-членки. Това отбеляза днес министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин по време на редовното заседание на Съвета на министрите на труда от страните-членки в ЕС.
Поводът за изказването му беше Докладът на Комитета по социална закрила, посветен на реформите в областта на социалната политика и заетостта на страните-членки на ЕС. Изразената от министъра теза беше в подкрепа на Доклада и изведените от него приоритетни области за бъдеща работа - младежката заетост, адекватността на пенсиите, подкрепата за повишаване на доходите.
„Що се отнася до ефективното европейско законодателство, изключително важно е то да бъде реалистично и съобразено със социалните, икономическите и политическите специфики на отделните страни-членки", подчерта още министър Калфин. Той отново се изказа отрицателно по повод опитите за разделяне на държавите и акцентира въху необходимостта от консолидация на Съвета в стремежа му да модернизира системите на социална закрила и пазара на труда в рамките на ЕС.
Докладът на Комитета по социална закрила към Съвета на ЕС по заетостта се фокусира върху актуалните реформи в областта на социалната политика за 2015 г. в областта на социалното включване, пенсиите, здравната и дългосрочна грижа. В ключовите му послания е поставен акцент върху новите предизвикателства в областта на социалната политика и политическите приоритети в краткосрочен план - модернизацията на системите за социална закрила, политките за намаляване на бедността, увеличаването на социалното включване и включването в заетост на уязвимите групи, преодоляването на неравенството между половете.