Китайският износ се понижи през септември по-слабо от очакваното, но изненадващо солидният спад на вноса е нов сигнал за продължаващи проблеми във втората по сила световна икономика с наближаване на края на годината и това може да окаже допълнителен натиск върху властите в Пекин да направят повече, за да предотвратят по-рязко забавяне на растежа, коментира Бул Тренд Трейдър.
Износът на Китай през септември спадна с 3,7% на годишна база, което е по-малко от средните прогнози за понижение с 6,0% и след свиване с 5,5% през предходния месец, докато вносът се срина с цели 20,4% (11-ти пореден месец на понижение) при очаквания за влошаване с 16,0% и след негов спад с 13,8% през август.
По-сдържаното от очакваното понижение на китайския експорт сякаш е сигнал за възстановяване на пазарите в САЩ и Европа, но при все още мудно развитие на развиващите се икономики. В същото време драматичното понижение на вноса се дължи до голям степен на слабите цени на суровини и на слабото вътрешно потребление, което ще продължи да затруднява полаганите от властите в Пекин усилия за справяне с дефлационните процеси в страната.
Рязкото понижение на вноса доведе до разширяване на търговския излишък на Китай през септември до 60,34 млрд. долара при прогноза за излишък в размер на 48,21 млрд. долара и след позитивен търговски баланс за 60,24 млрд. долара през предишния месец.
Сборът от износа и вноса се влоши с 8,1% за първите девет месеца на годината спрямо същия период през 2014-а година, което е доста под официалните правителствени цели за растеж от 6% през настоящата година и ясен знак за продължаващата слабост както на вътрешното, така и на потреблението (търсенето) зад граница.
Днешните смесени до слаби показатели подсказват, че очакваните в началото на следващата седмица (на 19-и октомври) данни за брутния вътрешен продукт на Китай през третото тримесечие вероятно ще покажат по-нататъшно забавяне на икономиката под нивото на растеж от 7% през първата половина на годината.
Азиатските борси не реагираха позитивно на днешните смесени данни за износа и вноса на Китай, отстъпвайки от достигнатите вчера двумесечни върхове, въпреки че инвеститорите акцентираха най-вече върху снощния солиден спад на петролните цени с около 5 процентни пункта.
Японският фондов индекс Nikkei се понижи с 1,11%, южнокорейският индекс Kospi - с 0,13%, а австралийският индекс ASX 200 - с 0,57%. Общият китайски индекс Shanghai Composite се понижи с 0,14%, докато индексът Hang Seng падна с 0,5%.