Развиващите се икономики не само преживяват поредни пазарни сътресения, но това представлява нова вълна на глобалната финансова криза. Това посочва в свой анализ американската банка Goldman Sachs.
„Нарасналата несигурност относно заразния ефект от по-слабото състояние на нововъзникващите пазарни икономики, по-ниските цени на суровините и потенциално по-високи лихвени проценти в САЩ, водят до засилване на опасенията, свързани с устойчивостта на повишаващите се цени на активите, маркирайки нова вълна в глобалната финансова криза", посочва Goldman Sachs в доклад за нейни клиенти.
Въпреки че Федералният резерв на САЩ изненада пазарите през септември като не повиши лихвените си проценти, очакванията за подобна стъпка вече предизвикаха огромен отлив на средства от развиващите се пазари. Отлагането на това решение на Фед и последвалата в последните дни стабилизация се разглеждат от Goldman Sachs като по-скоро само временно спокойствие, докато ниските лихвени проценти в глобален мащаб са помогнали за кредитна експанзия и за масивно натрупване на дългове, особено в Китай. Тази ситуация обаче може да повлияе неблагоприятно върху бъдещия икономически растеж, въпреки че американската банка вярва, че най-големите страхове все още изглеждат прекомерни.
„Голяма част от слабостта на развиващите се пазари и на Китай вероятно ще доведат по-скоро до ребалансиране на икономическия растеж, а не до структурни увреждания, се посочва в анализа на Goldman Sachs. Докато има вероятност тази регулираща политика да отнеме време, корекцията (както беше в САЩ и Европа) би трябвало да доведе до справяне с икономическите дисбаланси, осигурявайки платформа за" нормализиране "на икономическата активност, печалбите и лихвените проценти", заключват от Goldman Sachs.