Индексът на потребителските цени (CPI) в Китай нарасна през септември с 1,6% на годишна база от 2,0% през август и при прогноза за повишение на инфлацията с 1,8 процентни пункта, показват данни на Националното статистическо бюро на Китай.
Потребителските цени (без тези за храните) се повишиха през септември с 1,0% на годишна база спрямо 1,1% през предходния месец, докато хранителните цени нараснаха с 2,7%, но след скок с 3,7% през август.
По-слабите от очакваното данни показват, че инфлацията все още остава далеч под целевото ниво на китайското правителство за нейно повишение през цялата настояща година с около 3-процентни пункта.
Отразявайки нарастващото напрежение върху китайски компании в резултат на слабото търсене и на наличния производствен свръхкапацитет, производителите продължават да намаляват техните продажни цени. Това доведе до понижение на производствените цени през септември за 43-и пореден месец, като индексът на цените на произвoдител (PPI) се понижиха през септември с 5,9% на годишна база, съвпадайки с очакванията, след аналогичен спад през август.
Според анализатори днешните слаби данни за потребителските и производствените цени са доста тревожни, като от една страна могат да засилят дефлационните рискове в Китай, а от друга страна могат окажат негативно влияние върху корпоративните печалби и това да навреди на потреблението и на икономиката като цяло.
Данните ще засилят очакванията за предприемане на допълнителни стимулиращи мерки от страна на властите в Пекин, които да подкрепят слабото представяне на китайската икономика и целящи предотвратяване на рисковете за развитие на делфационни тенденции в страната.
От ноември 2014 година насам Централната банка на Китай понижи на пет пъти основните лихви в страната и намали нивото на минималните задължителни резерви на търговските банки, държани при нея. Според редица икономисти банката ще се наложи да продължи с политиката на понижение на лихвените ставки, тъй като реалните лихвени нива са все още прекалено високи, обезсърчавайки привличането на нови инвестиции в икономиката на страната.
Властите в Пекин започнаха в края на лятото (на 11-ти август) изненадваща девалвация на юана в опит да подкрепят износа и инфлацията и това предизвика силен шок не само на китайския фондов пазар, но и на световните борси - шок, от който глобалните инвеститорите все още не могат да се отърсят въпреки сигналите в последно време за известна стабилизация на капиталовите пазари.