Постъпилите от средата на август до началото на октомври данни и информации подсказват, че икономиката на САЩ продължава да се разширява със "сдържано до умерено" темпо, игнорирайки до голяма степен неотдавнашните трусове на фондовите пазари и слабия растеж в глобален план, въпреки че силният долар е започнал да оказва известно негативно влияние в някои федерални региони. Това се посочва в "Бежовата книга" (Beige Book) на Фед.
Темпото на икономически растеж изглежда подобно на това, което се наблюдаваше в предходната "Бежова книга" на Фед, оповестена в началото на септември.
Повечето региони съобщават за слаб до умерен растеж в потребителските разходи и в редица от тях се отчита оптимизъм относно близкосрочните перспективи пред бизнес активността, се посочва в последния доклад на Федералния резерв.
Отбелязва се, че има подобрение на жилищния пазар, нарастване на кредитната активност, докато потребителските разходи се повишават с умерено темпо благодарение на по-силни продажби на автомобили.
Пазарът на труда също се затяга в повечето федерални региони, като някои компании съобщават за недостиг на работна сила, особено що се отнася до квалифицирани трудещи се. Растежът на заплащането на труда е предимно подтиснат, предполагайки, че инфлацията остава слаба, а цените остават "в голям степен стабилни", посочва Фед в своя последен икономически доклад.
В същото време обаче се отбелязва, че промишлеността е "генерално по-слаба" по време на последния проучван период, като редица федерални области съобщават, че по-ниските петролни цени натежават върху енергийния производствен сектор.
Редица области съобщават, че силният долар е навредил на туристическите разходи, особено в регионите на Ню Йорк, Минеаполис, Канзас сити и Далас. Силният долар е ограничил и промишлената активност в част от 12-те федерални региона.
Въпреки низходящите рискове, американския бизнес е предпазливо оптимистично настроен относно неговите перспективи до края на 2015-а година, се посочва в заключение в последната "Бежова книга" на Фед.
"Зелените пари" задълбочиха своето низходящо движение на валутния пазар, след като "Бежовата книга" на Фед отчете, че силният долар е довел до ограничаване на активността в туристическия и в промишления сектор.
Общият индекс на долара спрямо останалите шест основни валути падна до три и половина седмичен връх от 94,114 пункта. Преди малко еврото поскъпна към 7-седмичен връх от 1,1495 долара, а британската лира - до триседмичен връх от 1,5495 долара. В същото време щатската валута се понижи към 7-седмично дъно от 118,62 йени.