Икономическият растеж на Китай се забави през третото тримесечие на 2015 г. под ниво от 7% за пръв път от началото на глобалната финансира криза през 2009 година, показват данни на Националното статистическо бюро на страната.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на втората по големина икономика в света нарасна през периода юли - септември с 6,9% на годишна база при прогноза за растеж с 6,8%, но след повишение със 7% през предходните три месеца.
Въпреки малко по-добрите от очакваното данни, това представлява най-слаб растеж на БВП на Китай от първото тримесечие на 2009 година, когато икономическият растеж се забави до 6,2 процентни пункта.
На тримесечна база БВП на страната нарасна с 1,8%, съвпадайки с очакванията и след икономическа експанзия с 1,7% през трите месеца до края на юни.
Индустриалното производство се повиши през септември с едва 5,7% на годишна база при прогноза за повишение с 6,0% и след растеж с 6,1% през август. От началото на годината китайското индустриално производство нарасна с 6,2% на годишна база при прогноза за повишение с 6,3%.
Китайските продажби на дребно нараснаха през септември с 10,9% при очаквания за повишение с 10,8% и след растеж с 10,8% през предходния месец, като за първите девет месеца на годината беше отчетен растеж от 10,5% на годишна база, съвпадащ със средните прогнози.
Дълготрайните инвестиции в Китай за периода януари - септември обаче забавиха темпото си на растеж до 10,3% спрямо същия период на 2014 година при прогноза за повишение с 10,8% и след растеж с 10,9% през първите осем месец на годината.
Според анализаторите, днешните данни показват, че все още има съществен натиск върху икономиката на Китай, който поставя под въпрос прогнозите на властите в Пекин за растеж на БВП с около 7% през цялата настояща година.
Инвеститорите очакват Централната банка на Китай да намали основните лихви в страната с още 25 базисни пункта до края на годината и да понижи с 50 базисни пункта минималните задължителни резерви на търговски банки.