Индустриалното производство в Европейския съюз (ЕС) се забави през юли за втори пореден месец, понижавайки се с 0,3%, след спад с 0,6% месец по-рано, докато неговият растеж на годишна база остана на юнското ниво от 3,1%, след ръст с 4,0% през май, показват данни на Евростат.
Спадът на месечна база е провокиран най-вече от понижение на енергийното производство с 1,1% и на производството на стоки с недълготрайна употреба с 0,6%, докато производството на дълготрайни потребителски стоки се повиши с 0,2%, а на средствата за производство - с 0,4 на сто.
Индустриалното производство в еврозоната се повиши през юли с 0,1% спрямо юни, когато се сви с 0,6%. На годишна база темпото на производствения растеж се ускори до 3,2% от 2,8% през юни, при очаквания за растеж от 3,3 на сто.
Слабото подобряване на индустриалното производство през юли се дължи в най-голяма степен на нарастване с 0,8% на средствата за производство и с 0,7% на производството на дълготрайни потребителски стоки (автомобили и хладилници), докато производството на енергия се сви с 1,2%, а на потребителски стоки с недълготрайна употреба (дрехи и хранителни продукти) - с 0,4 на сто.
Индустриалното производство през юли отчете най-голямо понижение на месечна база в Чешката Република (с 9,8%), следвана от Унгария (с 4,1%), Малта (с 3,3%) и Словакия (с 3,3%), докато най-голямо повишение е отчетено в Португалия (с 1,9%), Ирландия (с 1,8%) и Франция (с 0,6%).
Най-голям растеж на производството на годишна база е отчетен в Словакия (с 9,2%), Латвия (с 8,9%) и Румъния (със 7,6%), при най-голям спад в Ирландия (с 9,2%) Дания (с 3,1%) и Малта (с 1,7%).
Междувременно индустриалното производство в България нарасна през юли с 0,2% на месечна база, след спад с 1,8% през юни. На годишна база растежът на индустриалното производство в нашата страна се ускори през юли до 4,2% от 3,3% през юни, показват още данните на Евростат.