Централната банка на Русия не планира мерки, целящи да намалят волатилността на курса на рублата на валутните пазари, обяви първият заместник-председател на банката Сергей Швецов, цитиран от "Ройтерс".
Коментарите са факт, след като рублата се обезценява за втори пореден ден на търговия с около 4% спрямо щатския долар, достигайки най-ниски нива от декември 2016 година от над 63,00 рубли за долар в резултат на масираните разпродажби на руските капиталови пазари след новия набор от санкции на САЩ спрямо Русия.
Руският финансов министър Антон Силуанов посочи, че властите в Москва ще предприемат всички необходими мерки, за да минимизират негативното влияние на допълнителните американски санкции върху руските пазари и компании. Той също така отбеляза, че неговото министерство не планира да променя начина по който купува валути за попълване на държавните резерви според действащите фискални правила.
Междувременно говорител на Кремъл заяви, че Русия няма да се подаде на натиска на Запада.
"Свидетели сме на доста негативни движения на руските финансови пазари, като тези движения са както отчасти емоционални, така и отчасти се дължат на тенденциите на пазарни корекции в световен план. Не е уместно да се вземат прибързани решения относно санкциите на САЩ, като Русия не се отказва от дипломатическите си усилия. Позицията САЩ и на други държавни относно информациите за атаки с химическо оръжие в Сирия не е конструктивна", посочиха от Кремъл.