Докато регистрираните молби за убежище в някои държави в Европа намаляват, то в Северна Америка те продължават да се увеличават - Германия бе изместена от САЩ като страна, която е получила най-голям брой молби за закрила, съобщава електронното издание Politico, цитирано от агенция Фокус, като уточнява, че съответните данни са представени от ООН.
Доклад, публикуван във вторник от Агенцията за бежанците на ООН. показва, че в периода между 2016 г. и 2017 г. броят на новите, индивидуални кандидати за убежище в Германия е паднал драстично от 722.400 до 198.300. или със 73%.
Междувременно в САЩ се наблюдава почти 27% увеличение на новите заявки в рамките на една година, достигайки до 331 700 молби през 2017 г. Така за първи път от 2012 г. насам САЩ застанаха начело в своеобразната класация за страните, в които се подават най-голям брой молби за закрила. Рязкото понижение на броя на новите кандидати за убежище в Германия се дължи на затварянето на маршрута през Балканите, който бе използван интензивно в пика на кризата от 2015 г., както и на споразумението, постигнато между Брюксел и Анкара през март 2016 г. Но миналата година все повече хора от части на Южна и Централна Америка „предприеха опасното пътуване на север, за да търсят убежище в Мексико и САЩ ", се казва в доклада на Върховния комисариат на ООН за бежанците.
В световен мащаб за пета поредна година се регистрират рекорден брой разселени лица, включително 25.4 млн. бежанци и 40 мпн. вътрешно разселени лица.
„Намираме се в повратна точка, в която успехът в управлението на насилственото разселване в глобален мащаб изисква нов и много по-всеобхватен подход, така че страните и общностите да не бъдат оставени да се занимават сами с проблема", предупреди Върховния комисар за бежанците Филипо Гранд и в изявление.
Турция продължава да бъде държавата, която е приела най-голям брой бежанци - общо 3,5 млн. души, основно сирийци. Ливан има най-голям брой бежанци спрямо своето население: 164 бежанци на 1000 жители.