Снимка: Flickr/Michael Vadon
Теодор Минчев
Днес американският президент Доналд Тръмп предупреди иранския си колега да е много внимателен в думите си. В специален туит, Тръмп написа - „НИКОГЕ ПОВЕЧЕ НЕ ЗАПЛАШВАЙТЕ СЪЕДИНЕНИТЕ АМЕРИКАНСКИ ЩАТИ ОТНОВО“.
Всъщност, това е последният фронт, по който щатският президент Тръмп започва борба. И въпросите са – не станаха ли твърде много фронтовете, на които Доналд Тръмп воюва. Ще има ли физическата и психическата възможност да разпредели силите си по всички направления. Няма ли противниците му да са прекалено много и съществува ли опасност те да се обединят? Част от отговорите ще потърсим сега.
Войната срещу Иран
А ето и как изглежда туита на щатския президент Доналд Тръмп, което е последното от многото му противоречиви действия:
Социална мрежа Twitter
Туитът срещу иранския президент става реалност след като президентът на страната Хасан Рухани, заяви в неделя, по повод на враждебната политика на американския лидер, че „Войната с Иран ще е майката на всички войни“ и предупреди "да не дърпа лъва за опашката".
Напрежението между САЩ и Иран започна да нараства, след като САЩ оповести, че ще се оттегли от ядрената сделка със страната и обяви, че ще наложи допълнителни икономически санкции, които да се спазват и от съюзниците на Съединените щати. Основата цел е да бъде сведен до нула износът на ирански петрол след 4 ноември.
От Иран пък, се противопоставиха, като се обявиха срещу повишението на производството на петрол, в рамките на ОПЕК, от което Тръмп отчаяно се нуждае, за да смъкне високите цени на горивата в страната си, срещу които все повече американци започват да негодуват. Именно задаващите се санкциите срещу Иран, до голяма степен беше след основните фактори за оскъпяване на и съответно на горивата в САЩ.
Темата за петрола, макар и да не е била официално обсъждана, при скорошната среща между Тръмп и Путин в Хелзинки миналата седмица, продължава да е обект на сериозни дискусии както за пазарните участници, така и за администрацията на щатския президент.
Войната срещу скъпия петрол
Преди време Тръмп написа в Tweeter, че страните от ОПЕК трябва да увеличат добивите си с 2 млн. барела в денонощие, след което първо цените на петрола, а след това и цените на бензина ще спаднат.
Президентът на САЩ след това пусна още не един и два туита, в които обвиняваше ОПЕК и Русия, че умишлено поддържат високи цени на петрола, като те са виновни за скъпите горива по бензиностанциите в САЩ.
"Moнoпoлистът OΠEK тpябвa дa пoмни, чe цeнитe нa гopивoтo pacтaт, нo ce изиcĸвaт мaлĸo ycиля, зa дe ce пoмoгнe зa пpoмянaтa нa cитyaциятa", нaпиca в Tweeter Tpъмп, цитиpaн oт Rеutеrѕ, в началото на юли.
Вижте още: Нов алианс ще определя правилата на петролния пазар
Всъщност, Тръмп напълно осъзнава, че поскъпването на бензина с около 20% в САЩ, може да е факторът, който да му изиграе лоша шега, повдигайки всеобщо недоволство. Именно поради тази причина, президентът намекна, че САЩ може да прибегне към стратегическите си резерви, за да се справи с високата цена на горивата в страната.
Търговската война с Китай и Европа
В края на миналата седмица, Тръмп заяви, че е готов да наложи мита на целия внос на китайски стоки, които възлиза в размер на 505 милиарда долара, на колкото се оценява миналогодишния китайски внос в САЩ. Ако това се случи, тогава ще попаднем в режим на пълна търговска война между САЩ и Китай.
Действието е доста крайно, предвид на факта, че в момента САЩ налага мита на внос от Китай в размер на 34 милиарда долара. За същата стойност се обмитява вносните американски стоки в Китай.
„Готов съм да стигна до 500“, коментира президента Тръмп, пред CNBC, в специално интервю, като отговорът му се отнасяше до въпроса – мита за внос на каква стойност ще бъдат налагани на китайски стоки.
Размерът на китайския внос в САЩ, въз основа на данни за изминалата година, е 505.5 милиарда долара. За сравнение внасяните в Китай стоки от САЩ за 2017 г. са в размер на 129.9 милиарда долара, според търговското министерство на САЩ.
Вижте още: Тръмп готов да наложи мита на целия китайски внос
Или казано по друг начин, ако САЩ наложат мита на целия внос на китайски стоки, Китай няма да има възможност да отговори с реципрочни мита, защото обемът на внасяната от САЩ продукция е около 4 пъти по-малък.
Дали Тръмп ще прибегне до тарифи на целия внос от Китай, предстои да видим. При всички положения обаче, ако се съди от действията на американския президент, това е напълно възможен сценарий.
„Не го правя от политическа гледна точка. Правя го, защото това е правилното нещо за нашата страна“, коментира още Тръмп. „Ние сме ограбвани от Китай твърде дълго“, допълни президентът на САЩ в интервюто си за CNBC.
Тръмп заяви още, че САЩ „получава предимства“ на няколко фронта, включително в търговията и монетарната политика. И все пак, той каза, че няма да въведе тарифите от лоши чувства към Китай.
„Не искам да ги плаша. Искам да се държат добре. Наистина харесвам президента Си, но това беше много нечестно“, допълни още Тръмп.
Противно на постоянните коментари, натрапвани от Тръмп, че търговската война е нещо „добро и ще бъде лесно спечелена“, експертите далеч не са толкова убедени в тази теза. От МВФ дори занижиха прогнозите си за ръста на световната икономика с 0.5 процентни пункта, заради потенциалната търговска война.
„Всички ще загубят от търгавската война“, смята Николас Ларди, експерт по пазарите за Китай в Peterson Institute for International Economics във Вашингтон, цитиран от CNBC. Въпросът, според него, е кой ще загуби най-малко...
Вижте още: С колко ще поскъпнат автомобилите за американците след митата на Тръмп?
Според анализатори от "Блумбърг", очаква се САЩ да наложи мита на вносни стоки от Китай в размер на 50 милиарда долара. Това би означавало 0.2 процентни пункта от БВП на Китай. Ответни мита на внос на стоки за реципрочната сума, се очаква да въведе и Китай.
Ако САЩ разширят размера на планираните тарифи върху вносните китайски стоки до 250 милиарда долара, то това може да отнеме вече 0.5 процентни пункта от БВП на Китай, според прогнози на "Блумбърг".
При пълно разрастване на търговската война и 10% увеличаване на щатските мита, както и ответен отговор към щатския износ, то според изчисления, САЩ може да загуби 0.4 процентни пункта от БВП-то си, а Китай – 0.2 процентни пункта.
В крайна сметка, цената за САЩ може да е двойно по-висока от посочената, ако се включи потенциално силно понижение на фондовите пазари, към което американската икономика, компании и домакинства са много силно зависими.
Вътрешната политическа война в САЩ
Тръмп, разбира се, си има много врагове и противници и в САЩ. Скандалите покрай него са много и най-различни, но най-сериозните, които доведоха до оставка на бившия ръководител на ФБР и да се заговори за импийчмант, са във връзка с подозренията за намеса на Русия в изборите, довели до неговата победа.
Междувременно, американският президент не направи много, за да се пребори с тези обвинения по време на срещата си с Путин в Хелзинки. С речта си по време на съвместна пресконференция с руския президент в Хелзинки, Тръмп предизвика вълна от недоволство в САЩ, включително и от подкрепящата го Републиканска партия.
Вижте още: Тръмп попадна под обстрела на своите, Путин спечели от срещата между двамата
На въпрос дали той вярва в американските разузнавателни служби, които са стигнали до извода, че Русия се е намесила в изборите през 2016 г., за да се опита да му помогне и да победи Хилари Клинтън, Тръмп каза, че не е убеден, това да е дело на Москва. „Не виждам причина да е така„, посочи Тръмп и добави: "Президентът Путин категорично и уверено отрече."
Пресконференцията в Хелзинки разтревожи служители на Държавния департамент и разузнавателните служби, от Министерството на отбраната и още пет държавни агенции. Няколко дипломати също изразиха притесненията си. Бил Бърнс, бившият заместник-държавен секретар и посланик в Русия, заяви в телефонно интервю пред „Ройтерс": „Виждал съм много изпълнения на президентите на световната сцена, но не мога да се сетя за нещо толкова лошо като това на президента Тръмп."
В отговор на обвиненията, няколко часа след срещата на върха в Хелзинки Тръмп написа в Tweeter: "Имам огромно доверие в моите разузнавачи. Въпреки това, аз смятам, че за да се изгради по-добро бъдеще, ние не трябва да зацикляме само върху миналото, а като две най-големи ядрени сили в света, сме длъжни поддържат постоянни и добри контакти помежду си."
Бившият шеф на ЦРУ Джон Бренан нарече Тръмп "предател", а сенаторът-републиканец Джон Маккейн беше категоричен, че срещата с Путин е била "трагична грешка".
Американският президент беше критикуван и от други републиканци в Конгреса, сред тях бяха Пол Райан, председател на Камарата на представителите, и лидера на републиканското мнозинство в Сената Мич Макконъл. Най-остро се изказа Райан: „Тръмп трябва да осъзнае, че Русия не е наш съюзник."
Още преди срещата в Хелзинки Тръмп обвини своята страна за влошените отношения с Русия, като написа в Tweeter: „Нашите отношения с Русия никога не са били толкова лоши, заради многогодишната глупост и безумие на САЩ... да се занимава с лов на вещици." Последва светкавичен отговор от руското външно министерство: "Ние сме съгласни!"
В отговор на въпрос по време на пресконференцията дали обвинява Русия за влошаване на двустранните отношения, Тръмп каза: Двете страни са отговорни за това. Мисля, че САЩ се държат глупаво. Всички се държим глупаво."
Войната срещу скъпия американски долар
Отвъд търговската война със САЩ и Китай, Тръмп води още една - валутна. От много време насам, щатският президент изразява желанията си за евтин долар, което рядко друг американски президент си е позволявал да прави.
Логиката е ясна - евтината американска валута, прави щатските стоки относително по-евтини на международните пазари, дори и при налагане на мита.
„Без съмнение, поевтиняването на китайската валута, създава нечестни търговски предимства за тях“, коментира и финансовият министър на САЩ – Стивън Мнучин. „Ние много внимателно ще следим дали е налице манипулиране на валутния курс“, допълни още Мнучин.
Само че, не е ясно дали тази битка ще бъде спечелена. От една страна Китай разполага с възможността по централен начин да определя курса на юана спрямо долара, а от друга - ръководителят на Фед е насочил политиката на резерва към увеличаване на лихвите. След две повишения на лихвите, инвеститорите очакват Пауъл да предприеме още две през тази година.
Тръмп вече изрази недоволството си от политиката на Федералния резерв на САЩ (ФЕД) през миналата седмица. В четвъртък президентът Доналд Тръмп заяви в интервю за телевизия CNBC, че се надява регулаторът да спре да повишава лихвените проценти и дори обвини, че централната банка работи против икономическата програма на негова администрация. Това въпреки факта, че самият той назначи Джером Пауъл, за ръководител на Федералния резерв.
Още по темата:
Валутната война е тук - кой ще я спечели?
Търговската война - кой е с по-големи шансове за успех?
С колко ще поскъпнат автомобилите за американците след митата на Тръмп?
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.45% |
USDJPY | 154.77 | ▲0.43% |
GBPUSD | 1.25 | ▼0.40% |
USDCHF | 0.89 | ▲0.86% |
USDCAD | 1.40 | ▼0.02% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 407.80 | ▲1.01% |
S&P 500 | 5 989.70 | ▲0.43% |
Nasdaq 100 | 20 854.60 | ▲0.38% |
DAX 30 | 19 402.50 | ▲0.89% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 98 787.50 | ▲0.31% |
Ethereum | 3 312.34 | ▼1.43% |
Ripple | 1.47 | ▲18.15% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 71.16 | ▲1.50% |
Петрол - брент | 74.56 | ▲0.95% |
Злато | 2 716.15 | ▲1.78% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 544.50 | ▼0.70% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.66 | ▲0.11% |
Germany Bund 10 Year | 134.56 | ▲0.59% |
UK Long Gilt Future | 94.52 | ▲0.45% |