Снимка: БГНЕС
Георги Вулов
По оценка на експерти, потърсени за коментар от агенция „Ройтерс", за мащабната трагедия от смъртоносните пожари около гръцката столица Атина, в доста голяма степен са виновни собствениците на изгорелите домове. Над 40% от изпепелените недвижими имоти са построени незаконно или са пристроявани и усъвършенствани без разрешение на строителния надзор, а много от тях с оградите си затворили изходи към улици или към плажа, монтирани са лесно запалими дограми и други.
Освен това, голяма част от домовете не са били застраховани. За намиращата се дълго време в икономическа криза Гърция, това е нормално, защото застраховката не винаги е по джоба на собственика. В тази ситуация, още преди да бъде потушен пожарът, на местата на изгорелите къщи веднага се появиха активните и преди това към гръцкия пазар на недвижими имоти китайци и араби. Те предлагат веднага да изкупят терена с изгорелите постройки и насаждения и да построят бързо нови малки хотели или къщи за гости, а ако успеят да купят и няколко близки един до друг имота, и по-големи туристически комплекси или жилищни сгради от затворен тип.
Жертвите са рекордно много
- най-малко 91, а изчезналите са поне 25, съобщи вчера Противопожарната служба на Гърция. Според базата данни на брюкселския Център за изследвания на епидемиологията на бедствията сочи, че пожарите в Гърция, пламнали на 23 юли, са най-смъртоносните в Европа от 1900 година насам, уточнява Ройтерс.
Сред загиналите има все още неизвестен брой деца, както и четирима чужденци - ирландец, който е бил на сватбено пътешествие, майка полякиня и синът й, и белгиец, чиято дъщеря е спасена.
Споровете за управлението при кризата с пожарите се разгоряха с нова сила днес по медиите между дясната и центристката опозиция и управляващата партия на премиера Ципрас Сириза. Опозицията обвинява правителството, че първоначално е прикрило броя на човешките жертви, съобщава онлайн версията на вестник „Катимерини".
Десетки доброволци гмуркачи, някои от тях бивши "тюлени" от военноморските сили, продължават да търсят тела в морето край най-пострадалото селище Мати. Пожарникарите също продължават да търсят причините за бедствието, а според правителството най-вероятно пожарите са умишлени и са криминално деяние. Според в. "Катимерини" в предварителния доклад на следствието се говори за престъпна небрежност на жител в района, който запалил сухи листа и клони, за да прочисти имота си.
Вижте още: Еврокомисията праща помощ в Гърция, Швеция и Латвия заради пожарите
Най-ценният актив на Гърция
Това е нейната земя. В същото време небрежното отношение на регулаторните и контролните органи към проектите и изпълнителите, които усъвършенстват, надграждат съществуващи жилища или на мястото на старите изграждат нови. Брокерските агенции за недвижими имоти, които отчитат повишено търсене на изгорели имоти, се надяват че пожарите ще принудят гръцкото правителство да промени подхода към надзора на сградите, както и на самите гърци, като тези, които са нарушили закона, да бъдат подведени под отговорност, заради нанесените щети и причинена по непредпазливост смърт.
Как се стимулират чужди инвеститори в имоти
Трагедията около гръцката столица не е оказва негативно влияние върху инвестиционната привлекателност и стойността на недвижимите имоти в Гърция. Страната е сред малкото в света, които предлагат на чужденци да купят имоти, като инвестират определена сума, за която получават "златна виза". Този документ, всъщност, е разрешение за пребиваване с незначителни ограничения, а неговата валидност е 10 години. За получавана на „златна виза" трябва да са инвестирани 250 хил. евро. Допълнителните бонуси за такава сделка са безплатна медицинска помощ, безплатно обучение за деца (в детски градини, училища и дори университети), възможност за откриване и осъществяване на собствен бизнес в Гърция.
През 2017 г. гръцкото правителство е издало 7 217 "златни визи" на китайци, 1684 на турците и 892 на руснаците. "Китайците купуват най-бързо недвижими имоти през последните 3 години. Схемата е проста: наема се онлайн недвижим имот, след това наемателят получава покана от посредника да пристигне в Гърция за 3-4 дни, за да разгледа обекта, като избира да плати част от сделката в брой", коментира ситуацията на пазара пред „Катимерини" Хриса Мелитиду, брокер в агенцията Golden home. Според нея, повечето от китайците се интересуват от малки вили в големите градове на островите или апартаменти с добро разположени в крайбрежните райони на Атина или Солун. Турците не са по-малко активни, заради постоянно променящата се през последните 3 години политика. Техните покупки са предимно за резервен дом в съседна Гърция, в случай на размирици, преврати и дори война.
Гърция за руснаците е в списъка на петте държави в света за закупуване на лятна резиденция или резервен дом за старини. Недвижимите имоти в южната ни съседка, особено на островите, активно се продават на руския пазар още от 2000-та година. Търсенето е разнообразно - от вили с плувни басейни и площадка за кацане на хеликоптери, до малки апартаменти в централните части на гръцката столица.
Ценовата листа
за обекта може да варира от 5 хиляди до 50 милиона евро. За 12% от купувачите, предпочитанието е за жилище край морето. Никой руснак не купува актив само за себе си. Той го предлага за временно настаняване или продължителен наем на свои сънародници. Така след две-три години този имот започва да носи допълнителни приходи. За 88% от собствениците, които купуват жилища в Гърция, по-скоро инвестират в доходоносен бизнес, отколкото да изградят хубаво гнездо за живеене на плажа. Особено през последните години, когато туризмът в Гърция отчита рекордни посещения и приходи.
Руснаците се насочват към сделки с жилища в Гърция, защото страната и народът исторически са им близки, климатът е прекрасен, спокоен начин на живот, вкусна храна, богат пазар на дребно и чисти населени места и плажове. Не случайно Гърция се нарича "белите дробове на Европа".
Туризмът носи 68% от приходите в бюджета на Гърция
В южната ни съседка със закон е забранено изграждането големи промишлени заводи, с изключения на някои места около населени места на север. Върху 73% от горската територията на Гърция е заета от вековни хвойнови дървета, сеченето на които става само със специално разрешение, нарушителите се санкционират с много високи глоби. Като се има предвид, че туризмът носи днес на местния бюджет 68% от всички средства, гърците са заинтересовани да запазят девствената красота и чистотата на природата си, която се харесва от гостите на странат от всички краища на света.
Най-търсените "гръцките" места за закупуване на жилища са на полуостров Халкидики, островите от Цикладския архипелаг (централната част на Егейско море), някои крайградски райони на Атина и Солун.
В момента най-много са китайските купувачи, следвани от руснаците, но напоследък се явяват и посредници на богати араби, които като китайците възприемат инвестицията си в Гърция по-скоро като част от своите световни вложения с добра доходност.
И тъй като гръцката икономика все още е в криза, правителството в Атина е готово да предостави строителството не само на жилища, но и на инфраструктурни обекти на световни строителни компании, тъй като няма финансови ресурси за развитието на градската инфраструктура. През последните 3 години гръцкото правителство е сключило 34 договора за изграждане на големи жилищни сгради и дори цели райони с нова или обновена градска среда. Най-забележителният пример е проектът Hellinikon, който беше изграден на мястото на старото летище в Атина, и започна да работа през 2018 г.
Това е най-скъпият проект в историята на съвременната Гърция под ръководството на гръция холдинг LAMDA Development, който привлече китайски и арабски инвестиции за около 8 милиарда евро. Територията на комплекса заема 2 млн. квадратни метра, в който се довършва петзвезден хотел, завършени са жилищни сгради, училища, яхтени пристанища и търговски центрове. Експертите прогнозират, че заради Hellinikon цената на жилищата в съседните райони на мегакомплекса ще поскъпнат най-малко 2,5 пъти.
Бизнесът на Airbnb постоянно нараства в Гърция
Наблюденията на агенциите за недвижими имоти показват, че за покупката на имот в Атина, трябва да се плати цяло състояние, въпреки че все още се твърди, че „Атина е най-евтината европейска столица", но в същото време, туристите, които пристигат в гръцката столица през цялата година нарастват всяка година и през 2018 г. се очакват около 6 млн. чужди туристи повече в сравнение с предходната 2017 г. Тези хора обаче не искат да плащат от 70 до 300 евро за нощувка в скъпите 4- и 5-звездни хотели за няколко дни. Те търсят евтини места за настаняване, но модерно обзаведени жилища в центъра на града. И на помощ им идва международната платформа за настаняване под наем или за по-проължителна аренда Airbnb. По този начин туристите се увеличават, а собствениците на апартаменти печелят от изгодните целогодишни оферти, които им предлага платфомата. Губят обаче собствениците на големите хотели, които както и в други големи градове в Европа са против Airbnb и искат правителството да ограничи тяхната дейност или да въведе строги регулации, свързани най-вече с цените.
След като Airbnb стъпи и в Гърция, се пяви нов бизнес с недвижими имоти. Местни строители или агенции за недвижими имоти купуват занемарени апартаменти в ценралните части на големите градове, но предимно в Атина и Соун. Тяхната средна пазарна стойност е около 30-40 хиляди евро, но след ремонта всеки имот, който е включен в платформата Airbnb, носи годишна доходност на собственика от 7 до 25 хил евро и в най-лошия случай инвестицията се изплаща за 7-8 години, а в най-добрия за 3-4 година.
На този пазар с посредничеството на гърци се настаняват китайци, които имат пари. Поради огромната конкуренция, средната нетна печалба на продавача е близо 10 пъти над стойността на продадени имот. Закупеният от китайски инвеститор апартамент се предоставя за управление на частен мениджър, който извършва бизнес с гарантирана годишна доходност от 20-25% спрямо заплатената сума за апартамента.
Цената на сделките за чужденците
За да овладее ситуацията, гръцкото правителство ограничи покупките на имоти с въвеждане на по-високи данъци и такси. Например, ако чужденец иска да купи повече от 2 апартамента в продължение на три години, а след това през всяка следваща година реализира по една сделка, ще плати на държавната хазна допълнително 24% от кадастралната стойност на апартамента.
За целия процес на реализация на сделката също се дължат не малко пари: 2% от цената за брокера-посредник, 2% за юриста, който оформя документите, 2% за нотариуса при изповядване на сделката, 550 евро - такса за регистрация. Дължимият данък при покупката е 3,19% от цената. Отделно са разходите за поддръжката на жилището - комунални услуги, електричество, отопление, градинар, чистачка, което средно възлиза около 200 евро на месец за жилище до 100 кв. м. За всеки район на Гърция цените за комунални услуги са различни.
Застраховките на жилища са табу за повечето гърци
Гърците бягат от застрахователите като дявол от тамян, казват посредници, но при бедствия им струва прескъпо. Причината е, че за пълна застраховка на средно по големина жилище до 100 кв. м, вкл. кражба, пожар и наводнения, трябва да се отделят 1500 евро от семейния бюджет. В случаи с пожар или наводнение, които се случват често в Гърция, държавата компенсира загубите, дори и жилището да не е застраховано. Но държавната помощ не е достатъчна.
За огъня, който изпепели близо 2000 къщи в южните предградия на Атина, гръцкото правителство ще изплати на засегнатите семейства 5 000 евро. Семействата с три и повече деца, имат право на 6 хил. евро допълнително. Общите щети по неокончателни данни, се оценяват на около 700 милиона евро.
Какво ще се случи в изгорелите територии все още не е ясно. Най-вероятно те ще се превърнат в нови скъпи жилища или хотели, за които вече наддават китайски и арабски инвеститори.
Още по темата:
Близо 100 млрд. евро достигат необслужваните кредити в Гърция
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.03 | ▼0.06% |
USDJPY | 156.10 | ▼0.08% |
GBPUSD | 1.22 | ▼0.29% |
USDCHF | 0.91 | ▼0.01% |
USDCAD | 1.44 | ▲0.25% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 502.80 | ▼0.01% |
S&P 500 | 5 997.84 | ▲0.07% |
Nasdaq 100 | 21 447.40 | ▲0.16% |
DAX 30 | 20 741.80 | ▼0.02% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 99 722.90 | ▼0.79% |
Ethereum | 3 378.93 | ▼2.11% |
Ripple | 3.13 | ▼0.55% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 78.92 | ▼0.18% |
Петрол - брент | 80.78 | ▼0.31% |
Злато | 2 694.50 | ▼0.01% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 544.62 | ▼0.22% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.28 | ▲0.01% |
Germany Bund 10 Year | 131.50 | 0.00% |
UK Long Gilt Future | 90.96 | ▲2.18% |