Потребителските цени в Турция се повишиха на годишна база до 17,9% през август от 15,85% месец по-рано, отбелязвайки най-голям растеж от 15 години насам, показват данни на турската национална статистика, цитирани от Hurriyet Daily News.
Според официалната статистика на страната увеличението се дължи на по-високите транспортни и енергийни цени в резултат на рязката обезценка на турската лира през последните седмици.
През юли централната банка на страната отказа да повиши лихвения си процент и го запази на равнище от 17,75 процента. Следващата среща на банката, посветена на монетарната политика, е насрочена за 13 септември.
"Развитието по отношение на инфлационната прогноза показват значителен риск за стабилността на цените. Позицията относно паричната политика ще бъде коригирана на заседанието през септември с оглед на последните събития", посочи турската централна банка.
Припомняме, че турската лирата се обезцени с повече от 40% от началото на годината насам. Зад драматичния спад стоят инвеститорските притеснения около политиката на президента на страната Реджеп Тайип Ердоган.
Президентът многократно се самоопредели като "враг на лихвените проценти", настоявайки че иска да види по-ниски разходи за обслужването на кредитите, за да се запази доброто темпо на икономическия растеж посредством вътрешни бизнес инвестиции.
До момента Турция отказва да вдигне лихвите, за да избегне кризата. Вместо това президентът Реджеп Ердоган се опитва да използва малки фискални мерки, за да сложи край на кризата, но пазарите реагираха негативно на това. Ердоган поддържа позицията си, че по-високите лихвени проценти ще доведат до инфлация.
Още по темата:
Експерт: Покупката на турската лира е като да се хваща падащ нож!
Турция се отказва от долара
Срив на рублата и турската лира