Проучване сочи, че 46% от анкетираните финансови директори на водещи компании по света смятат, че заплаха номер едно пред световната икономика е потребителското търсене в световен мащаб.
Слабо търсене на потребителите, заменя опасенията от търговската война между САЩ и Китай, в световен аспект, сочи още проучването на CNBC.
Само 10.4% от анкетираните финансови мениджъри виждат търговската война, като основна заплаха пред щатската икономика. От отговорилите на допитването, 45.8% смятат потребителското търсене, като най-голям риск за бизнеса им. Това е най-високият процент за този показател, през последните две години.
Президентът Доналд Тръмп последва предизборните си обещания да акцентира върху нечестни конкурентни предимства, които Китай има. Възможно е обаче, тези му действия да имат много по-сериозни последствия, ако се отразят в посока на намаляване на търсенето. Последното, заема близо две трети от размера на щатската икономика.
А търговската война и митата на китайски стоки, в съчетание с поскъпването на петрола на стоковите пазари, може да е „взривоопасна“ комбинация за потребителското търсене. Защото тези две неща, е много вероятно да инициират след себе си сериозно повишение в цените, в момент, когато не се говори особено много за инфлация.
За съжаление, инфлацията е феномен, подобен на „дух в бутилка“. Веднъж, когато се пусне на свобода е много трудно да бъде контролиран, или върнат обратно в бутилката.
И докато всички (предимно Япония и Европа), се оплакват от твърде ниска инфлация, която „задушава“ икономическия ръст, не е ясно дали инфлацията е по-доброто решение, която ще предизвика повишение на лихвите от централните банки по света.
Инфлацията, вече започва да се усеща по няколко направления. Освен, че митата ще оскъпят сериозно редица потребителски стоки за американците, като например смартфони, компютри и електроника и автомобили, налице е и ръст на заплащането на американците. Безработицата в САЩ е при най-ниски нива от няколко десетилетия насам, а броят на обявените свободни места, също е при рекорди.
Макар, че ситуацията на финансовите пазари изглежда спокойна, а индексът S&P 500 се повиши с 8.6% и достигна средния си годишен ръст в дългосрочен план, това е само привидно спокойствие.
Средните очаквания на финансовите мениджъри са за още три повишения на лихвите от страна на Фед през тази година. Една трета от тях обаче, смятат, че можем да видим и четири повишения на лихвите през тази година.
Точно половината от финансовите директори очакват индексът на сините чипове Dow да се повиши до нива над 27 000 пункта, като едва 20.8% смятат, че е възможно индексът да се понижи под 23 000 преди това. Останалите не са особено сигурни.
Още по темата:
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай
Търговската война - кой ще я спечели?
Четирите валути, които ще загубят най-много от търговската война