Турция обяви изключения от наложената забрана за използване на чуждестранна валута при бизнес договорите, предаде "Ройтерс".
Забраната за използване на чуждестранни валути няма да се отнася за договорите за износ, инструментите на капиталовия пазар и договорите за наемане на работа, по които страна са чужденци. Също така и до области като продажба на софтуерни продукти, произведени в чужбина, договори за наемане на кораби и договори, в които участват държавни институции, ако не са свързани с имущество или наемане на работа.
Ако по някаква причина договор, който понастоящем е в чужда валута, не може да бъде предоговорен, той ще бъде трансформиран в лири по официалния курс от 2 януари и повишен съобразно нивата на инфлацията, при цените на дребно.
Миналия месец правителството обяви, че продажбите на имоти, лизинговите плащания и договорите за наем вече ще се осъществяват в турски лири. Мярката има за цел да насърчи турската национална валута, която загуби близо 40% от стойността си спрямо щатския долар през тази година.
Припомняме, че инфлацията в Турция на годишна база се ускори до 24.52% през септември от 17.9% през август, като това е най-силният растеж на потребителските цени, откакто президентът Реджеп Ердоган пое управлението на страната преди около 15 години.
Увеличението на инфлацията се дължи на месечен ръст с 11.41% на цените за мебели и на друго домакинско оборудване, с 9.15% на транспортните цени, със 7.42% на цените на разнородните стоки и услуги и с 6.4% на цените за хранителни стоки и за безалкохолни напитки.
Междувременно индексът на цените на производител (PPI) се повиши на месечна база през септември с 10.88% и на годишна база с 46.15%, след растеж с 32.13% през август. Най-голямо е поскъпването при производството на електрическа енергия и на бензин - с 40.21% в рамките на месеца и със 71.88% спрямо същия месец на 2017 година.
Още по темата:
Експерт: Покупката на турската лира е като да се хваща падащ нож!
Турция се отказва от долара
Срив на рублата и турската лира