Банките трябва да предлагат на предприемачите заеми с по-ниски лихви, за да се увеличат инвестициите, заяви президентът на Турция Реджеп Ердоган, цитиран от "Ройтерс".
"Високата инфлация в Турция се дължи предимно на високите лихвени ставки и високите разходи по кредитите. Финансовият сектор трябва да отвори пътя на предприемачите за инвестиции, особено при предоставянето на заеми, които да не са с високи, а да са с по-ниски лихви. Ниските лихвените ставки ще понижат инфлацията в страната", посочи Ердоган, който сам се описва като враг на лихвените проценти.
Припомняме, че Централната банка на Турция повиши основния си лихвен процент с 6,25% през септември до рекордно висока лихва от 24 на сто, за да спре нарастващата инфлация и да подкрепи драматично обезценяващата се местна валута.
През последните седмици турската икономика беше поставена на сериозни изпитания в резултат на валутната криза, при която местната валута се обезцени с близо 40% спрямо щатския долар от началото на тази година, а инфлацията в страната скочи до 15-годишен връх от почти 25 на сто.
Последно проучване на "Ройтерс" показва, че 12 от анкетирани 15 водещи икономисти очакват Турската централна банка да не предприеме ново повишение на лихвените ставки на предстоящото този четвъртък редовно заседание.
Междувременно през миналата седмица службата на президента Реджеп Ердоган представи проектобюджета на страната, според който разходите и приходите трябва да нараснат с по 25% от тази година, поддържайки годишния дефицит на стойности от малко над 80 млрд. турски лири (14.2 млрд. долара).
Според последните официални данни до края на настоящата година дефицитът ще достигне 72.1 млрд. турски лири. Едно от основните различия на проектобюджета с тазгодишния основен финансов закон е количеството емитирани от правителството облигации със специална цел, които се увеличават от 1% на 3% от разходите или около 28.5 млрд. турски лири.
Още по темата:
Експерт: Покупката на турската лира е като да се хваща падащ нож!
Турция се отказва от долара
Срив на рублата и турската лира