Снимка: Pixabay
От един бегъл поглед става ясно, че миналата година беше доста слънчева за търговия и бизнес. В САЩ цените на акциите и на жилищата бяха високи, а потребителските настроения толкова добри, колкото и през последните десетилетия. Обобщените данни за икономиката показват, че расте и то стабилно.
Но бизнес лидерите са изправени пред някои неприятни изненади, още в началото на настоящата 2019 година. Увеличените вносни тарифи, които президентът на САЩ въведе, усложняват веригата на доставките и съответно тяхната цена. Банките, които отчетоха увеличени печалби, като следствие от повишаването на лихвените проценти, сега смятат, че много скоро лихвите ще паднат отново, и ще трябва да променят модела на управление. Производителите на автомобили и фирмите за производство на полупроводници и други части за мобилни телефони са засегнати от спадналото търсенето.
Технологичните компании също се оказват в трудна ситуация поради спадналото доверието на клиентите.
Допълнителни сътресения се появяват от нагнетяване на политическото напрежения от различни териториални конфликти, които обаче пораждат глобални проблеми.
Въпреки това, авторите на класацията на най-добрите главни изпълнителни директори на списанието за инвеститори Barron's, отбелязват, че тези изпълнителни директори, които попадат в топ 30 на класацията, успешно се справят с всички от посочените трудности.
Класацията се прави след проучване на най-големите компании в САЩ, които са включени в S&P 500 и още толкова големи компании извън САЩ с най-добри резултати през последната година като растеж на приходите, печалбите и доходността на акционерите.
Освен топ 30, се определят и лидерите на трите групи: основатели на визията, лидери на растежа и агенти за промяна, които са попаднали в топ 30.
В първата група - основатели на визията, победител през 2019 година е Стивън Шварцман, основател на Blackstone Group (Brick) през 1985 година. Днес Blackstone е доминиращ фонд за алтернативни инвестиции, а милиардерът Шварцман е един от най-големите дарители. Той е правил щедри дарения от 150 млн. долара за Оксфордския университет, 350 млн. долара за Масачузетския технологичен институт и 150 млн. долара за "Йейл". През 2013 г. създава международна програма за стипендии на стойност 575 млн. долара в китайския университет "Цинхуа".
Във втората група - лидери на растежа, победителите са трима - Роберт Айгер, най-важната управленска фигура в Walt Disney (DIS), който обяви неотдавна, че ще се оттегли през 2021 година; вторият е Брайън Мойнихан, главен изпълнителен директор на Bank of America (BAC), която от губеща той я направи втората най-печеливша банка в САЩ, след JPMorgan Chase (JPM); третият е дългогодишният главен мениджър на JPMorgan Джейми Даймон, чието последно най-значително постижение е новата криптовалута на финансовата компания - JPM токен.
Втарата група - агентите на промяната, начело е Стив Истърбрук, главен изпълнителен директор на McDonald's (MCD), който ускори масовото въвеждане на поръчките на храна за офиса и дома не само по интернет, но и от смартфоните, което допринесе за увеличаване на продажбите и рязкото посъкпване на акциите на компанията. Последната голяма заслуга на Истърбрук е сделката за придобиване на технологична компания, която да разработва схеми за по-добро персонализиране на менютата на McDonald's по целия свят в зависимост от регионалните предпочитания, часа от деня или метеорологичните условия.
Нашият списък с 30-те най-добри изпълнителни директори не е конкурс за популярност или подреждане, в зависимост от тяхното богатство, много е важно какво е общественото мнение за тях", казват авторите на класацията. И въпреки че главният изпълнителен директор на Facebook (FB) Марк Зукербърг и на Alphabet (GOOGL) Лари Пейдж са все още в топ 30, те се сблъскват с много остри критики относно тяхното господство на пазара, обработката на потребителски данни и др. Те остават сред първите 30, най-вече, защото растежът в техните компании все още е експлозивен. Всъщност класацията е подреждане на имената, които според сложна оценка на тяхната дейност, попадат сред 30-те на света.
Около една трета от списъка на Barron's се променя всяка година. Някои изпълнителни директори отпадат поради технически причини. Например от миналогодишната класация отпаднаха Джеймс Уайтхърст от компанията Red Hat (RH), тъй като тя бе купена от IBM (IBM). Робърт Сендс от Constellation Brands (STZ) и Хуберт Джоли от Best Buy (BBY) се оттеглиха от постовете на изпълнителни председатели по свое желание. Адития Пури от индийската HDFC Bank (HDB) обяви, че се оттегля през октомври 2020 г. и банката не е определила негов наследник.
Фред Смит от FedEx (FDX) отпадна, защото са се влошили финансовите показатели на компанията, заради вносните мита и увеличените разходи за разширяване на доставка по света. Андрю Уилсън от Electronic Arts (EA), въпреки активните инвестиции в облачни технологии за разработване на видеоигри от утрешния ден, има много сериозни пропуски в разработването на новите игри и общественото мнение не е добро за него.
Ето и топ 30 на най-добрите главни изпълнителни директори за 2019 година:
Мери Бара. Първата жена начело на най-голямата американска автомобилна компания General Motors. За 33 години тя е преминала през всички стъпала на кариерната стълбица. От 2016 г. оглави борда на директорите. Годишното възнаграждение на Мария е десетки хиляди долара, но не е публикувано официално, но две поредни години е начело в традиционната класация на Fortune за най-влиятелните жени в бизнеса.
Джеф Безос. Американският предприемач, ръководител и основател на интернет-компания Amazon.com, основател и собственик на авиокосмическата компания Blue Origin и собственик на издателството The Washington Post, през 2018 г. той става най-богатият човек според списание „Форбс", с активи и пари в размер на 135.6 млрд. долара.
Хари Понекарти. Президент и главен изпълнителен директор на Applied Materials, Inc., компания за производство на полупроводници. Преди това в продължение на седем години е работил в Varian Semiconductor Equipment Associates, Inc., която през 2011 г. е погълната от Applied Materials.
Мери Дилън. главен изпълнителен директор на Ulta Beauty. Това е верига от магазини, които продават продукти за грижа за кожата и друга козметика.
Джейми Даймон. Американски бизнесмен и банкер, милиардер. Председател е на Съвета на директорите и главен изпълнителен директор на банката JPMorgan Chase (един от тримата лидери в групата на растежа - виж по-горе).
Стив Истърбрук. Британсикят бизнесмен от 2015 г. стана главен изпълнителен директор на McDonald's Corporation (лидер е на групата Агенти на промяната - виж по-горе).
Уорън Бъфет. Американски предприемач, един от най-големите и най-известните инвеститори в света, главен изпълнителен директор на основаната от него инвестиционна компания Berkshire Hathaway. Богатството му през септември 2018 г. беше оценено на 108.4 млрд. долара, а от 12 февруари 2019 г. - на 84,9 млрд. долара, което го прави третият най-богат човек в света.
Ричард Файн. Председател и главен изпълнителен директор е на на Royal Caribbean Cruises, една от най-големите в света компании за круизни пътувания, оценявана според различни източници за най-добрата по обслужване в сектора.
Хенри Фернандес. Главният изпълнителен директор на MSCI попада за пръв път в класацията на списанието за инвеститори Barron's, той беше в класацията за първи път. Неговата консултантска компания обработва около 200 хиляди индекса от целия свят на ден.
Лорънс Финк. Той е основател, президент и главен изпълнителен директор на международна инвестиционна компания BlackRock, международна инвестиционна компания, която е една от най-големите в света по отношение на активите, които управлява.
Фабрицио Фреда. Той е президент и главен изпълнителен директор на Estee Lauder Companies, много известна компания за производство и търговия на козметика и парфюми. Седалището на компанията се намира в Ню Йорк.
Рийд Хейстингс. Основател и главен изпълнителен директор е на Netflix, а богатството му се оценява на 1.3 милиарда долара.
Робърт Айгер. Американски предприемач, президент и главен изпълнителен директор на Walt Disney, е един от тримата лидери на специална група на растежа (виж по-горе).
Крейг Йелинек. Американският предприемач е работил за различни индустриални компании, а през януари 2012 г. е назначен за главен изпълнителен директор на Costco Wholesale.
Дейв Луис. Той е главен изпълнителен директор на веригата Tesco за търговия на дребно в Обединеното кралство и третият в света. Луис пое управлението на компанията през септември 2014 г.
Брайън Мойнихан. Американски адвокат, предприемач, председател и главен изпълнителен директор на Bank of America, един от тримата лидери на групата на растежа (виж по-горе). Той се присъединява към борда на директорите на банката през 2010 г.
Сатя Надела. Главен изпълнителен директор на Microsoft от 4 февруари 2014 година. За него се казва, че е възродил създадената от Бил Гейтс компания и благодарение на него капитализация на компанията на 25 април надмина 1 трлн. долара и е скочила с над 230% откакто той застана начело на фирмата.
Шантану Нарайен. Американски предприемач с индийски произход в момента е председател на борда и главен изпълнителен директор на Adobe Inc. Преди това е бил президент и главен изпълнителен директор в компанията от 2005 година.
Лари Пейдж. Разработчик и съосновател на търсачката Google. Той е главният изпълнителен директор на Alphabet - компанията-майка на Google.
Франсоа-Анри Пино. Френски предприемач, колекционер и филантроп.Богатството на Пино се оценява на 8.7 млрд. долара, което го поставя на 77-о място в списъка на най-богатите хора според списание „Форбс".
Джеймс Робо. Той е президент и главен изпълнителен директор на енергийната компания NextEra Energy, включена във Fortune 200, която генерира около 45 900 мегавата електроенергия и има приходи от над 17 млрд. долара.
Стивън Шварцман. Американският бизнесмен и инвеститор е президент и главен изпълнителен директор на Blackstone Group. Състоянието на Шварцман, според „Форбс", е 7.7 млрд. долара, той е и лидер на групата - основатели на визията (виж по-горе).
Арне Соренсон. Президент и главен изпълнителен директор на компанията Marriott International от 2012 г., която управлява6 088 хотели с търговската марк Marriott с общ капацитет от 1 190 604 стаи.
Джефри Спрехер. Американски бизнесмен, основател, председател и главен изпълнителен директор на Intercontinental Exchange (ICE), компанията собственик на Нюйоркската фондова борса.
Джейшри Улал. Главен изпълнителен директор на мрежата Arista, която се конкурира със Cisco и нейните супер-бързи Ethernet комутатори, използвани в облачните центрове за данни. Тя е сред най-богатите жени в света, а според списание „Форбс" нейното състояние възлиза на 1.3 млрд. долара.
Лиса Су. Президент и изпълнителен директор на Advanced Micro Devices Inc. Преди това, от юли до октомври 2014 г., тя е главен изпълнителен директор, отговорен за интегрирането на бизнеса на различните подразделеиня на компанията.
Майлз Уайт. Американски бизнесмен, председател на Управителния съвет и изпълнителен директор на Abbott Laboratories.
Марк Зукърбърг. Американски програмист, предприемач в областта на интернет технологиите, милиардер, един от разработчиците и основатели на социалната мрежа Facebook и неин изпълнителен директор.
Още по темата:
Рекордни печалби отчитат 100-те най-големи банки в Югоизточна Европа през 2018 г.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.09% |
USDJPY | 156.33 | ▼0.06% |
GBPUSD | 1.23 | ▼0.02% |
USDCHF | 0.91 | ▲0.20% |
USDCAD | 1.44 | ▲0.06% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 375.00 | ▲0.09% |
S&P 500 | 6 110.88 | ▼0.08% |
Nasdaq 100 | 21 886.30 | ▼0.36% |
DAX 30 | 21 414.90 | ▲0.24% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 101 647.00 | ▼1.94% |
Ethereum | 3 209.09 | ▼0.99% |
Ripple | 3.06 | ▼3.85% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 75.60 | ▲0.52% |
Петрол - брент | 78.41 | ▲0.36% |
Злато | 2 742.50 | ▼0.47% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 552.40 | ▼0.19% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.30 | ▼0.20% |
Germany Bund 10 Year | 131.55 | ▼0.16% |
UK Long Gilt Future | 91.76 | ▼0.07% |