САЩ и Китай обявиха примирие в търговската си война в събота, като Доналд Тръмп заяви, че ще задържи налагането на допълнителни мита на китайски внос на стойност от 300 млрд. долара, след срещата си с китайския си голега Си Дзинпин по време на срещата на върха на Г-20 в Осака. Двете страни се споразумяха да подновят преговорите.
След среща на високо равнище с китайския президент Си Джинпинг, Тръмп заяви пред репортери в събота, че също ще забави ограниченията срещу Huawei Technologies Co., като позволи на компаниите от САЩ да възобновят продажбите си за най-големия производител на телекомуникационно оборудване в Китай.
Тръмп очерта сделката след срещата на върха на 20-ата група в Осака, Япония, макар и Белият дом все още да не е публикувал подробности за споразумението, разработено от двамата лидери, предава Bloomberg.
Коментарите на президента могат да премахнат непосредствената заплаха от търговска война, надвиснала над глобалната икономика, дори и ако траен мир не бъде постигнат, според пазарни наблюдатели.
След като Тръмп и Си се срещнаха в Г-20, двете правителства планират да възобновят търговските преговори, които се провалиха миналия месец. Като част от споразумението, президентът каза, че Си обещава да купи "огромни" количества американски селскостопански продукти, но китайските официални медии съобщават само, че Тръмп се надява, че Китай ще внася повече американски стоки като част от примирието.
Решението да се облекчат тарифите идва по-малко от две седмици след официалния старт на предизборната кампания на Тръмп за президентските избори през 2020-та година. Той се фокусира върху силна икономика и твърда позиция спрямо останалата част на света.
По време на старта на кампанията си на 18-ти юни във Флорида Тръмп каза, че тежките мерки на САЩ добавят милиарди към Министерството на финансите и подтикват компаниите да напуснат Китай, за да избегнат митата.
Тръмп заяви пред репортери, че няма да поставя допълнителни тарифи за Китай за този момент и че ще позволи на американските компании да доставят съоръжения на Huawei. Министерството на търговията миналия месец включи в черния списък компанията по съображения от национална сигурност.
Администрацията на Тръмп лобира сред съюзниците си по света да не купуват оборудване на Huawei, което според САЩ може да се използва за китайски шпионаж. Компанията отрече твърдението. Китай заяви, че иска Huawei да бъде отстранен от черния списък на Търговския комитет възможно най-скоро и обвини САЩ в несправедливо използване на държавната власт, за да тормози частна компания.
"Щатските компании могат да продават оборудването си на Huawei, ”каза Тръмп. "Говорим за оборудване, където няма голям проблем с националната сигурност."
"Huawei е един от малкото мощни лостове, които трябва да използваме, за да направим Китай честен по отношение на търговията", заяви щатския сенатор Чък Шумер в изявление, изпратено по имейл. "Ако президентът Тръмп се откаже, както изглежда, той прави, той драстично ще подкопае способността ни да променяме несправедливите търговски практики в Китай."
Връщането на масата за преговори завършва шестседмичен застой, който обезсърчава компаниите и инвеститорите и поне временно намалява опасенията, че двете най-големи икономики в света се отправят към нова студена война. Все пак не е ясно дали те могат да преодолеят различията, довели до срив на предишното примирие, постигнато на Г-20 през ноември.
Тръмп и висши служители в неговата администрация твърдят, че Пекин се е отказал от разпоредбите на предварителна търговска сделка. Не е ясно дали китайският президент се е съгласил да се върне към предишните споразумения като част от новото примирие.
Тръмп заяви, че все още не е решил как да разреши на американските компании да продължат да продават на Huawei или дали да премахне технологичния гигант от черния списъка на компаниите на Министерството на търговията. Той каза, че ще се срещне със съветниците следващата седмица, за да определи как да продължи.
"Що се отнася до коментарите на президента Тръмп, че някои ограничения за Huawei ще бъдат премахнати, ние, разбира се, ще приветстваме това, ако тези думи бъдат приложени", заяви китайският дипломат Ван Сяолун на брифинг в Г-20.
Преместването в черния списък на Huawei се разглежда като голяма ескалация, която може да навреди на веригата на доставки на компанията. Той също така накара лобирането от страна на американски компании като Intel Corp. и Google Alphabet Inc., да се опасяват от загуба на продажби към основен клиент.
Тръмп каза, че се е съгласил с китайския си колега, да изчака до края на търговските преговори, за да разреши по-обширни въпроси около Huawei, включително лобистката кампания на Вашингтон срещу съюзниците, които купуват неговото 5G оборудване.
"Huawei е сложна ситуация" - каза Тръмп. „Оставяме Huawei за края. Ще видим къде отиваме с търговското споразумение. "
Този ход вероятно ще предизвика критика във Вашингтон, където ястребите на националната сигурност призоваха Тръмп да не облекчава никакъв натиск срещу Huawei. Компанията отдавна е обект на загриженост от страна на Пентагона и разузнавателните агенции, заради опасения за близки връзки с китайските военни.
Тръмп каза, че не е обсъждал случая на Мън Ванчжоу, дъщерята на основателя на Huawei Рен Джънфей, която е под домашен арест във Ванкувър, откакто е задържан от канадските власти на 1 декември миналата година вследствие на искане за екстрадиция в САЩ.
Тъй като търговските преговори се сринаха на 10 май, Тръмп повиши тарифите на 200 млрд. Долара китайски стоки до 25% от 10%. Той посочи пред Г-20, че следващата стъпка може да бъде 10% тарифа за целия внос от Китай - около 300 млрд. долара - от смартфони до детски дрехи.
Загрижеността от търговската война накара инвеститорите да заложат за облекчаване на централната банка и да се насочат към спасителни убежища. Доходността на щатските облигации е спаднала до най-ниското си ниво от години. Японската йена, която е традиционен бенефициент натрупа печалба, докато американският долар се понижи сериозно, включително и срещу китайския юан.
Още по темата:
Край на търговската война искат читателите на Инфосток
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай