Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп отправи пореден призив към Федералният резерв да понижи лихвите и да предприеме стимулиращи мерки за американската икономика, пише New York Times.
"Цените на производителите в Китай се свиха най-много за последните три години поради голямата девалвация на китайската валута, съчетана с парични стимули. Федералният резерв не гледа ли? Фед ще влезели някога в играта? Доларът е най-силен откогато и да било! Това е наистина лошо за износа. Нямаме инфлация, но имаме най-високите лихвени проценти", написа Тръмп в Туитър.
"Заради Фед Съединените щати плащат много по-висок лихвен процент от другите конкурентни страни. Останалите страни не могат да повярват колко големи късметлии са, че Джером Пауъл и Фед изобщо нямат представа за проблемите. И сега, на всичкото отгоре, ръст на цените на петрола. Необходим е голям спад на лихвите и стимули", посочи още Тръмп.
Коментарите на Тръмп идват на фона на двудневното заседание на Федералния резерв на което се очаква ново понижение на основната американска лихва с 25 базисни пункта до диапазона между 1.75% и 2.00%.
Пазарите продължават да следят и развитието на търговското напрежение между САЩ и Китай. Наскоро стана ясно, че Съединените щати ще отложат планираното повишаване на митата върху внасяни от Китай стоки на стойност 250 милиарда долара за 15 октомври. Първоначално се планираше митата върху тези стоки да бъдат повишени от 25 на 30 на сто на 1 октомври.
"Решението беше взето по искане на китайския вицепремиер Лю Хъ и във връзка с факта, че на 1 октомври тази година Китайската народна република празнува 70-ия си юбилей", коментира Тръмп в Туитър.
Китай също обяви, че няма да наложи наказателни мита на някои от американските вносни стоки: 16 типа американски продукти, сред които лекарства за лечение на рак, суроватка, рибни храни и смазочни материали, от допълнителните ответни мита.
Отстъпките обаче не включват земеделска продукция, която е ключ към евентуалния успех на преговорите. Отстъпките влизат в сила на 17 септември и ще действат за период от 1 година.
От 1-ви септември САЩ започнаха да налагат мита от 15% върху вноса на китайски продукти на стойност 112 млрд. долара. Китай отговори, въвеждайки 5%-на такса върху вноса на суров петрол от САЩ като част от своите контрамита.
Още по темата:
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай
Търговската война - кой ще я спечели?