Президентът на САЩ Доналд Тръмп да премахне мита, наложени през септември, като част от постигането на „първа фаза“ на търговско споразумение между Вашингтон и Пекин. За това ще настоява Китай в хода на търговските преговори, заявиха запознати източници, цитирани от "Ройтерс".
Според източниците, китайските преговарящи искат Вашингтон да свали 15-процентните мина върху китайски стоки за около 125 милиарда долараи, които влязоха в сила на 1 септември. Те също ще настояват за облекчение от по-ранните 25-процентни мита за около 250 милиарда долара внос на различни стоки - от машини и полупроводници до мебели.
Китайският президент Си Дзинпин и неговият американски колега Доналд Тръмп планираха да се срещнат по време на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в Чили през ноември, за да парафират официално "първата фаза" от търговската сделка, но срещата на върха беше отменена поради уличните протести в чилийската столица Сантяго.
Доналд Тръмп подчерта, че в скоро време ще бъде обявено новото място на планираната между двамата лидери среща, докато говорителят на китайското външно министерство потвърди в петък, че страната е в "близък контакт" със САЩ относно организирането на тази среща.
Междувременно вчера министърът на търговията на САЩ Уилбър Рос заяви, че САЩ може и да не наложи предварително обявените тарифи за вноса на автомобили от Европейския съюз.
"Надеждата ни е, че преговорите, които водихме с отделни компании за техните планове за капиталови инвестиции, ще дадат достатъчно плодове, така че да не се окаже необходимо да се приложат изцяло или дори частично планираните от Вашингтон мита върху вноса на европейски автомобили и части за тях", заяви Уилбър Рос.
"Водихме много добри разговори с нашите европейски приятели, с нашите японски приятели, с нашите корейски приятели, като това са основните сектори за производство на автомобили", добави Рос.
Американският търговски министър също така заяви, че "съвсем скоро" ще бъдат предоставени лицензии на американски компании за продажба на техни компоненти на китайската Huawei Technologies.
Той допълни, че досега правителството на САЩ е получило 206 молби за такива лицензии. "Това са много молби! Честно казано повече, отколкото си мислехме", добави Рос.
През май най-големият доставчик на телекомуникационно оборудване в света Huawei беше поставен в т.нар. "черен списък" на САЩ, като американските власти се позоваха на проблеми на националната сигурност, и това фактически забрани на китайският технологичен гигант да купува американски части и оборудване без специален лиценз.
Още по темата:
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай
Търговската война - кой ще я спечели?