Над 90 страни са потърсили спешно финансиране от Международния валутен фонд за справяне с пандемията от коронавирус и нейното негативно икономическо въздействие. Това заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, цитирана от "Ройтерс".
Георгиева отбеляза, че МВФ разполага с 1 трилион долара "военен резерв" и е готов да мобилизира "колкото е необходимо", за да защити глобалната икономика. Тя подчерта, че пандемията представлява "заплаха за целия свят", но отбеляза, че е най-важно да се помогне на страните с най-уязвими икономики, тъй като те ще пострадат най-много.
Управляващият директор на МВФ предупреди, че епидемията от Covid-19 предизвика навлизането на световната икономика в застой.
"Сега сме в рецесия, която е много по-лоша от световната финансова криза през 2008 - 2009 година", посочи Георгиева.
Кристалина Георгиева каза, че МВФ се фокусира върху това да се гарантира, че има силен отговор на здравната криза, както и засилване на икономиката.
Според Георгиева, най-големият риск, който виждаме, е вълна от фалити и уволнения, които биха направили по-трудно икономическо възстановяване.
Кристалина Георгиева посочи, че МВФ желае централните банки, и по специално Федералният резерв на САЩ, да направят повече по отношение на оферирането на суапови линии до банките от развиващите се икономики.
Шефът на МВФ отбеляза, че централните банки и финансовите министри са предприели безпрецедентни мерки, които да помогнат за стабилизиране на пазарите.
"Проблемът, пред който сме изправени, е гигантски, но бяха предприети значителни действия", каза Георгиева.
"Ще работим с Парижкия клуб от кредитори, със Световната банка и с Г-20 по въпроса за дълговото облекчение преди пролетната среща на МВФ този месец", посочи още Георгиева.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?