Снимка: Pixabay
Крипто акциите рязко спаднаха в цената през последната седмица на фона на опасенията за инфлация, спекулациите в социалните мрежи и китайските ограничения на финансови институции, които улесняват транзакции с криптовалути. Биткойнът падна с повече от 26% през последните седем дни, което доведе до верижна реакция, засегнала и други акции, които също добиват блокчейн. Въпреки това, на фона на целия хаос и волатилност, свързани с крипто в близкото минало, етериум, втората най-популярна крипто валута в света, се оказа изненадващо добра, коментират от Insider Monkey.
Съществува и интерес на хедж фонда към етериума. На 16 април Brevan Howard, хедж фонд на стойност 14 милиарда долара, обяви, че ще започне да купува криптокомпоненти. Базираният в Ню Йорк Renaissance Technologies, хедж фонд от 166 милиарда долара, също заяви, че проучва нещо подобно. Fortress Investment Group и Ark Investment Management също направиха сложни залози за цифрови активи през последните месеци. Баладжи Сринивасан, невероятен инвеститор и предприемач, известен с технологични прозрения, в неотдавнашно интервю подробно описа потенциалните плюсове на етериума в сравнение с други криптовалути, базирани на блокчейн.
Някои от тях включват миграцията на етериума от системите за доказване на работа към системата за доказване на дела, като по този начин се намалява въглеродният отпечатък на валутата, както и се повишава безопасността чрез подобряване на достъпността на добива, което ще затрудни регулаторните мерки срещу него. Опциите за разпространение за етериум също изглеждат по-обещаващи от другите подобни валути. Инвеститорите обаче трябва да внимават, че етериумът също има повече програми, които се изпълняват над него, отколкото други криптокомпоненти, които имат отрицателно общо въздействие върху мрежата. Подобно на други революционни технологии, тя все още се развива.
Крипто е предизвикал огромен скок във финансовия свят, който вече изпитва силно напрежение поради възхода на финтех и безкасовите общества през последните години. Цялата индустрия на хедж фондовете усеща ехото на променящия се финансов пейзаж. Репутацията му е опетнена през последното десетилетие, през което хеджираната му доходност не може да се справи с нехеджираната доходност на пазарните индекси. От друга страна, проучване на Insider Monkey успя да определи предварително избрана група от хедж фондове, които надминаха ETF S&P 500 с повече от 124 процентни пункта от март 2017 г. насам.
Като се има предвид този контекст, тук е списък с 10-те най-добри компании, които са бичи настроени за етериума.
MetLife е нюйоркска животозастрахователна компания. През юни 2019 г. базираната в Сингапур Lumen Lab, собственост на MetLife, обяви, че ще използва криптовалута етериум за дебют на нова договорна платформа, известна като Lifechain за уреждане на застрахователни искове. Зия Заман, директор на информационните технологии в MetLife Asia и главен изпълнителен директор на LumenLab по онова време, заяви, че бъдещето на разпределената регистрационна технология в животозастраховането зависи от участието на публичния сектор.
MetLife е основана през 1868 г. и е една от най-големите застрахователни компании в света. Тримесечните приходи на компанията за първите три месеца на 2021 г. възлизат на повече от 16.7 милиарда долара, надхвърляйки пазарните оценки с повече от 680 милиона долара.
В края на четвъртото тримесечие на 2020 г. 37 хедж фонда притежаваха акции на MetLife, в сравнение с 36 през предходното тримесечие на стойност 920 милиона долара.
В писмото си до инвеститорите за първото тримесечие на 2021 г. компанията за управление на активи Diamond Hill Capital изтъкна няколко акции, като MetLife беше една от тях. Ето какво казаха от фонда:
„Животозастрахователното дружество MetLife е с недостатъчен резултат поради опасения около потенциалните въздействия, произтичащи от по-ниските лихвени проценти, кредитните рискове и усвояването на пазара на акции. Въпреки тези опасения, ние оставаме доволни от нашия холдинг, тъй като вярваме, че страховете значително преувеличават фундаменталното въздействие върху бизнеса.“
Mastercard Incorporated е базирана в Ню Йорк финансова компания, основана през 1966 г. През април Радж Дамодаран, изпълнителен вицепрезидент на продуктите за цифрови активи в Mastercard, каза пред Business Insider, че етериумът е ключова инфраструктура, върху която компанията изгражда приложения за плащания и неплащания, за да засили бъдещето на търговията. Според съобщения в медиите Mastercard Incorporated финансира стартиращото студио Ethereum ConsenSys миналия месец.
Например като Tesla (NASDAQ:TSLA) и Alphabet (NASDAQ:GOOG), Square (NYSE:SQ) и PayPal Holdings (NASDAQ:PYPL), Mastercard е една от водещите компании, настроени бичи за етериум.
На 18 май инвестиционният консултант Daiwa Capital Market надгради акциите на Mastercard Incorporated до „надхвърлящи очакванията“ от „неутрални“ с ценова цел от 402 долара. Целевата цена представлява 10% потенциал за увеличаване на акциите на компанията за финансови услуги.
От хедж фондовете, които се проследяват от Insider Monkey, базираната във Вирджиния инвестиционна компания Akre Capital Management е водещ акционер в Mastercard Incorporated с 5.8 милиона акции на стойност над 2 милиарда долара.
В писмото си до инвеститорите за четвъртото тримесечие на 2020 г. Bretton Fund, фирма за управление на активи, изтъкна няколко акции и Mastercard Incorporated беше една от тях. Ето какво казаха от фонда:
„Докато потребителите възобновиха голяма част от разходите си до лятото, това как и колко използваха своите Visa и Mastercards се промени. По очевидни причини хората са преминали към безконтактни плащания – една от промените в ерата на Covid, която смятаме за постоянна – и са заменили пазаруването на пътувания с онлайн пазаруване и доставка на храна. Потребителите харчат повече за дебитните си карти и по-малко за кредитните си карти; Visa и Mastercard правят повече за всяка транзакция от втория тип. Те също така правят повече за трансгранични сделки, които включват предимно международни пътувания, които спряха в началото на пандемията. Печалбите на Visa и Mastercard на акция паднаха съответно със 7% и 16% в сравнение с обичайния им ръст в средата на годината. Ние не се тревожим твърде много и мислим, че те ще наваксат перфектно в света след ваксинацията. Акциите на Visa се върнаха със 17.1%, а Mastercard – с 20.2%.“
Cisco Systems е калифорнийска технологична фирма, която произвежда и продава хардуер, софтуер и телекомуникационно оборудване. Cisco, основана през 1984 г., е една от първите фирми, която скочи на крипто влака, присъединявайки се към Enterprise Ethereum Alliance още през 2017 г., която свързва предприятия, стартиращи компании и академични среди с експерти по темата на етериума. През 2019 г. тя публикува и доклад, наречен Blockchain, който обсъжда въвеждането на крипто в световен мащаб.
На 13 май инвестиционното консултиране MKM Partners постави на Cisco Systems рейтинг за закупуване на акции с целева цена от 61 долара. Целта предполагаше 16% ръст на акциите на Cisco. Цената на книжата на технологичната фирма скочи с повече от 1.7% след актуализирането на рейтингите.
В края на четвъртото тримесечие на 2020 г. 60 хедж фонда притежават акции на Cisco Systems на стойност 4.9 милиарда долара, в сравнение с 59 през предходното тримесечие на стойност 3.9 милиарда долара.
BP p. l. c. е лондонска нефтена и газова компания, основана през 1909 г. BP е първият голям петролен гигант, който хеджира залози върху блокчейн технология, за да улесни обработката на поръчките за нефт и газ. През 2018 г. Vakt Global, консорциум, подкрепен от BP p.l. c., стартира нова платформа за подобряване на ефективността на търговията с енергийни стоки. Предприятието има за цел в крайна сметка да доведе до миграция на всички форми на данни за енергийните транзакции към блокчейн, като подобри качеството на данните и укрепи сигурността.
На 18 май инвестиционната банка Barclays нарича BP plc един от най-добрите варианти в европейската петролна индустрия, а анализаторската компания заяви, че общият паричен поток на фирмата е достатъчен, за да осигури конкурентна парична възвръщаемост на акционерите и да намали дълга.
От хедж фондовете, проследявани от Insider Monkey, базираната в Бостън инвестиционна фирма Arrowstreet Capital е водещ акционер в BP plc с 20 милиона акции на стойност над 425 милиона долара.
Accenture plc е ирландска компания, предоставяща консултантски и обработващи услуги. Компанията, основана през 2009 г., продава на бизнеса блокчейн решения, базирани на етериум, за да опрости обработката на плащанията. Фирмата също така инвестира в проекта Digital Dollar в партньорство с фондацията Digital Dollar Foundation, за да популяризира изследванията на цифровата валута на Централната банка (CBDC) в Съединените щати.
На 18 март Bank of America повиши рейтинга на акциите на Accenture plc до „неутрално“ с целева цена от 300 долара. Целевата цена предполага потенциал за растеж на акциите с 13%, а цената на акциите на консултантската фирма скочи с повече от 1.5% след актуализирането на рейтингите.
Подобно на Tesla и Alphabet, Square и PayPal Holdings, Accenture е една от водещите компании, настроени бичи за етериум.
В края на четвъртото тримесечие на 2020 г. 50 хедж фонда притежават акции на Accenture plc на стойност 2.1 милиарда долара, в сравнение с 46 през предходното тримесечие на стойност 1.1 милиарда долара.
В писмото си до инвеститорите за четвърто тримесечие на 2020 г. Polen Capital Management, компания за управление на активи, изтъкна няколко акции, а Accenture plc беше една от тях. Ето какво казаха от фонда:
„Ирландската консултантска фирма за информационни технологии Accenture направи водещ принос към портфолиото през годината. Смятаме, че Accenture е добре смазана машина, която позволява на глобалната си клиентска база да използва по-добре технологията. С повече от 500 000 служители, Accenture обслужва клиенти в много части на света. Нейните дълбоко вкоренени взаимоотношения с клиентите са източник на конкурентно предимство и могат да създадат точка на свързване, която насърчава нови бизнес възможности със съществуващите клиенти. Повече от 70% от бизнеса е аутсорсинг, което означава, че Accenture е единственият участник в договорния търг.
Предприятията от сектора на услугите генерират висока възвръщаемост на капитала и стабилни парични потоци. Ръководството на Accenture внимателно разпределя получените парични средства върху приходите на акционерите чрез дивиденти и обратно изкупуване на акции, както и постоянна диета от придобивания. С широк спектър от интереси в света на технологиите, Accenture създава широка мрежа за целите на придобиването, които носят на фирмата нови технологии, таланти и взаимоотношения с клиентите. Целите обикновено са малки. През 2020 г. Accenture придоби повече от 30 компании. Взети заедно, обаче, тези придобивания наистина се увеличават и допринасят с няколко процентни пункта за растеж за годишните приходи на Accenture от около 45 милиарда долара.“
Intel Corporation е калифорнийска технологична компания, която произвежда и продава продукти, използвани в електронни устройства, центрове за данни в облака и други интелигентни решения. Основана през 1968 г., Intel е една от водещите фирми, които инвестират в етериум чрез разработването на специални процесори, които се използват в добива на блокчейн. Squirrels Research Labs, световен лидер в областта на блокчейна, използва процесори на Intel за добив на втората най-популярна крипто валута в света.
На 11 май инвестиционната консултантска компания Citi потвърди неутралния рейтинг на акциите на Intel Corporation, цитирайки разочароващи данни за доставките на персонални компютри и прогнозирайки, че Intel ще получи тласък от тези продажби. Акциите на Intel паднаха с 2% след актуализацията.
От хедж фондовете, проследявани от Insider Monkey, базираната във Вашингтон инвестиционна фирма Fisher Asset Management е водещ акционер в Intel Corporation с 29 милиона акции на стойност над 1.4 милиарда долара.
В писмото си до инвеститорите за първото тримесечие на 2021 г. компанията за управление на активи Alger изтъкна няколко акции, а Intel Corporation беше една от тях. Ето какво казаха от фонда:
„Краткото въздействие на Intel също намалява производителността. Intel проектира и произвежда полупроводници за изчислителната и комуникационната индустрия. Собствената интелигентна мощ на Intel и производствената мощ в сравнение с конкурентите се влошават, което води до загуба на пазарен дял и възможности за печалба. Разкриването на „Intel Unleashed“, нова дългосрочна програма, може да помагне за подобряването на производството и стимулиране на иновациите. Тази програма включва откриването на две производствени фабрики в Аризона, което потвърждава ангажимента на Intel да продължи да работи като производител на интегриран дизайн. Важно е, че Intel продължава да изпитва проблеми със сървърните чипове от следващо поколение, които поставят Intel в неблагоприятно положение в сравнение с конкурентите.“
Credit Suisse Group AG е швейцарска компания за управление на глобалния капитал, основана през 1856 г. През февруари 2020 г. американският крипто стартъп Paxos в партньорство с Credit Suisse обяви първото живо изчисление на американските акции въз основа на блокчейн. Миналия февруари, Credit Suisse Asset Management и португалската банка Banco Best успешно обработиха настоящи транзакции с използване на технологията блокчейн.
Credit Suisse Group AG последователно подкрепя блокчейн и етериум. Напоследък обаче има някои неуспехи в бизнеса с финансови услуги. През април швейцарската банка получи 4.7 милиарда щатски долара от катастрофата в Archegos и намали дивидента си.
В края на четвъртото тримесечие на 2020 г. 11 хедж фонда притежават дялове на стойност 46 милиона долара в Credit Suisse Group AG, спрямо 13 през предходното тримесечие на стойност 68 милиона долара.
В писмото си до инвеститорите за първото тримесечие на 2021 г. компанията за управление на активи Gator Capital Management изтъкна няколко акции, а Credit Suisse Group AG беше една от тях. Ето какво казаха от фонда:
„Бяхме изключително разочаровани от новините от Credit Suisse през март. Бяхме затрупани от двойна доза некомпетентност на ръководството. В началото на март Credit Suisse обяви, че спира плащанията по инвестиционните фондове на банката, свързани с бизнеса за търговско финансиране на Greensill. След това в края на март банката обяви, че има достъп до семейния офис на Archegos. Смятаме, че от всички банки на Уолстрийт, Credit Suisse реагира най-зле на риска, свързан с Archegos. Комбинацията от тези две събития през същия месец ясно показа, че банката няма адекватен контрол на риска.
Продадохме позицията си в Credit Suisse в края на март, завършвайки тригодишния период на собственост върху акциите на компанията. Смятаме, че банката ще бъде наказана инвеститорите в продължение на няколко години поради тези неуспехи в управлението на риска. Виждаме тази ситуация като подобна на скандала с откриването на сметката на Wells Fargo преди четири години. Смятаме, че акциите на Credit Suisse вероятно също ще отстъпят на своите колеги в рамките на няколко години.“
Microsoft Corporation е технологична компания от Вашингтон, основана през 1975 г. Софтуерният гигант беше сред първите технологични компании, които разрешиха плащания, базирани на блокчейн, и през 2019 г. създаде монетен двор, наречен Azure Blockchain Tokens, за да помогне на предприятията с етериум токени. Няколко големи фирми, включително компания за разработка на игри и производител на оборудване за виртуална реалност, бяха сред първите потребители.
На 18 май Microsoft Corporation потвърди в блога си, че се говори, че Windows 10X няма да бъде пуснат. Вместо това комапнията заяви, че ще използва придобитите знания и ще ускори интегрирането на ключовите основни технологии на 10X в други продукти.
От хедж фондовете, проследявани от Insider Monkey, базираната във Вашингтон инвестиционна фирма Fisher Asset Management е водещ акционер в Microsoft Corporationс 23.3 милиона акции на стойност над 5.2 милиарда долара.
В писмото си до инвеститорите за първото тримесечие на 2021 г. Polen Capital, компания за управление на инвестициите, изтъкна няколко акции, а Microsoft Corporation беше една от тях. Ето какво казаха от фонда:
„Написахме много за Microsoft в последните коментари. Това беше нашият водещ сътрудник миналата година и един от най-големите ни везни в портфейла. Компанията продължава да набира скорост в бизнеса благодарение на няколко доминиращи, важни и конкурентни предприятия като Office 365 и Azure. Пазарите, на които се конкурира, са огромни, което дава възможност на компанията да се обедини в мащаб. Само през последното тримесечие компанията е генерирала повече от 40 милиарда долара приходи, което представлява ръст от 17%. Присъщият оперативен ливъридж в бизнес модела на Microsoft продължава и доведе до 34% ръст на печалбата през последното тримесечие. Въпреки широката ротация, която видяхме през първото тримесечие и високите резултати на Microsoft през 2020 г., ние вярваме, че основните принципи на бизнеса им продължават да показват сила и акциите продължават да отразяват основните принципи.“
Amazon е базирана във Вашингтон мултинационална технологична фирма, основана през 1984 г. Amazon, която основно управлява едно от най-големите предприятия за електронна търговия на дребно в света, подкрепи етериум за лесна обработка на плащанията. През декември компанията обяви, че Amazon Managed Blockchain – услуга, която позволява на потребителите да настройват и управляват мащабируеми частни мрежи с помощта на структури с отворен код, ще започне да поддържа етериум.
На 17 май медиите съобщиха, че Amazon, която вече има значителни дялове в няколко големи компании като издателска дейност и доставка на храни, обмисля навлизането в медицинската диагностика с стартирането на нов бизнес.
В края на четвъртото тримесечие на 2020 г. 273 хедж фонда притежават акции на Amazon на стойност 51 милиарда долара, в сравнение с 245 през предходното тримесечие на стойност 43 милиарда долара.
В писмото си до инвеститорите за първото тримесечие на 2021 г. Polen Capital, изтъкна няколко акции и Amazon беше една от тях. Ето какво казаха от фонда:
„Придобихме Amazon през февруари 2021 г., което е 5% от теглото на портфейла. През по-голямата част от последното десетилетие Amazon не е срещала нашите граници. Също така нямахме достатъчно видимост за бъдещите маржове на свободен паричен поток, за да покажем, че компанията ще изпълни устойчиво нашите защитни граници и съответно, ако оценката поддържа двуцифрени годишни доходи, които търсим. Сега смятаме, че имаме такава видимост.
Факторите за печалбите на Amazon са се променили доста през годините. Генерирането на приходи е преодоляло продължаващите големи инвестиции в области като инфраструктура за центрове за данни и доставка.
Amazon Prime, AWS и рекламата заедно съставляват само около 20% от приходите днес, но смятаме, че повече от 150% от оперативната печалба. С поглед напред, растежът на бизнеса с по-високи маржове означава, че общият марж на Amazon и печалбите от долари могат да нараснат значително.
JPMorgan Chase & Co. е нюйоркска инвестиционна банка и фирма за финансови услуги, основана през 2000 г. През април ConsenSys, софтуерна компания, която продава инфраструктура за криптираща валута, заяви, че е събрала 65 милиона долара като част от кръг от финансиране, ръководен от JPMorgan Chase. В бележка до инвеститорите от 27 април инвестиционната банка отбеляза растежа, постигнат от етериум през последните седмици, когато други крипто акции паднаха рязко на фона на спекулациите в социалните мрежи.
Акциите на JPMorgan са една от най-добрите възможности за инвеститори с приходи, тъй като фирмата плаща на акционерите здрави дивиденти. На 17 май банката обяви тримесечни дивиденти от 0.90 долара за акция, които трябва да бъдат изплатени на акционерите до края на юли.
От хедж фондовете, проследявани от Insider Monkey, инвестиционната фирма Viking Global от Кънектикът е водещ акционер в JPMorgan с 8.4 милиона акции на стойност над 1 милиард долара.
В писмото си до инвеститорите за четвъртото тримесечие на 2020 г. Bretton Fund изтъкна няколко акции и JPMorgan беше една от тях. Ето какво казаха от фонда:
„След силно представяне през 2019 г., ние написахме това за нашите банкови акции в миналогодишния доклад: „Ще има нова рецесия по-скоро рано, отколкото по-късно и нашите банки ще видят по-големи загуби от заеми, но смятаме, че това е повече от цената на акциите и нашите банки са добре запазени за тази възможност.“ Не знаехме, че това „рано“ всъщност означава „след няколко седмици“. Въпреки икономическия шок банките все още имат огромни капиталови резерви, които могат да поемат големи загуби от заеми. Печалбата на JPMorgan на акция през миналата година спадна със 17%, а акциите ѝ се върнаха с -5.5%. Печалбата На Bank of America, която е по-чувствителна към лихвените проценти, спадна с 32%, а акциите ѝ се върнаха на -11.6%.“
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.34% |
USDJPY | 155.20 | ▲0.76% |
GBPUSD | 1.24 | ▼0.24% |
USDCHF | 0.91 | ▲0.22% |
USDCAD | 1.45 | ▲0.26% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 704.80 | ▼0.90% |
S&P 500 | 6 069.84 | ▼0.64% |
Nasdaq 100 | 21 603.80 | ▼0.43% |
DAX 30 | 21 732.00 | ▼0.43% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 99 681.30 | ▼0.96% |
Ethereum | 3 106.91 | ▼0.34% |
Ripple | 2.89 | ▲0.40% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 73.80 | ▲0.92% |
Петрол - брент | 76.44 | ▲0.50% |
Злато | 2 797.92 | ▲0.12% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 559.66 | ▼1.25% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.02 | ▼0.11% |
Germany Bund 10 Year | 132.30 | ▲0.31% |
UK Long Gilt Future | 92.74 | ▲0.12% |