Снимка: Pixabay
Инфлацията е в заглавията през последните няколко седмици. Изобилната ликвидност, нарастващото търсене след пандемичните локдауни и ограниченията на предлагането оказват натиск върху цените в държавите. В края на юни Федералният резерв повиши прогнозата си за инфлацията за 2021 г. от 2.4% на 3.4%, което значително надвишава дългосрочната цел от 2%, коментира Тезджан Гегел от InvestorPlace.
Бившият президент на Федералния резерв в Ню Йорк Уилям Дъдли наскоро заяви, че „нарастването на инфлацията в САЩ вероятно е временно, но може да стане по-устойчиво през следващите години, тъй като повече хора ще се върнат на работа“. Докато анализаторите спорят дали по-високата инфлация вероятно ще бъде временна, много инвеститори са нервни, че инфлацията може да продължи в дългосрочен план. Затова са тук тези седем инфлационни акции за инвеститори, които искат да защитят портфейлите си.
Неотдавнашно проучване на Фед установи: „инфлационните очаквания определят широк спектър от решения, включително потребление, спестявания, заеми, преговори за заплати и по този начин имат пряко въздействие върху реализираната инфлация. По този начин инфлационните очаквания представляват ключова променлива, която политиците внимателно наблюдават.“
Нарастващите лихвени проценти често възпрепятстват поемането на рискове на пазарите, а акциите с висок темп на растеж могат да намалеят особено, когато преобладават опасенията за инфлацията. Не е изненадващо, че инвеститорите искат да се презастраховат и да смекчат последиците от инфлацията.
С тази информация тук има седем инфлационни акции, които потенциално биха могли да се възползват от инфлационната среда:
IQ Real Return ETF (CPI)
Списъка отваря борсово търгуван фонд (ETF), а именно IQ Real Return ETF. Целта на фонда е да осигури на инвеститорите реална доходност или доходност над нивото на инфлацията, представено от индекса на потребителските цени (CPI), който се счита за „най-широко използваната инфлация“ в САЩ.
ETF-ът е регистриран за първи път през октомври 2009 г. и има нетни активи в размер на 53.3 милиона долара.
CPI, която проследява IQ Real Return Index, инвестира в други ETF-и. В момента има 16 холдинга, а 10-те водещи компании представляват около 95% от общия фонд. Най-високият процент (24.94%) принадлежи на ETF IQ Ultra Short Duration (NYSEARCA:ULTR), който инвестира в корпоративни облигации, търговски ценни книжа, обезпечени с активи, ипотека. В сравнение с предходната година (от началото на годината), ULTR е нараснал с около 0.22%.
Следващите ETF-и в опашката са:
Досега през 2021 г. IQ Real Return ETF е нараснал с 1.1%. Това може да е подходящ фонд за тези, които искат да оставят парите си в краткосрочен план, коментира Гегел.
Mosaic (MOS)
Базираната в Тампа, Флорида Mosaic произвежда хранителни вещества за първична култура фосфат и поташ. Активите на компанията включват фосфорни мини във Флорида и калиеви мини в Саскачеван, Ню Мексико и Бразилия.
Mosaic публикува финансовите отчети за първото тримесечие в началото на май. Приходите на компанията са се увеличили с 28% на годишна база до 2.3 милиарда долара. Долара в сравнение с нетната загуба от 203 милиона долара през предходното тримесечие. Коригираната печалба на акция е 57 цента в сравнение с коригираната нетна загуба от 6 цента през предходното тримесечие. Mosaic завърши тримесечието с 706 милиона долара в брой и техните еквиваленти.
„Ние демонстрираме способността да реализираме печалба в резултат на комбинация от нашите дългосрочни подобрения в структурата на разходите и силните пазари на торове в световен мащаб“, каза главният изпълнителен директор Джок О'Рурк.
MOS акциите в момента се движат малко под 31 долара, което е увеличение от почти 36% от началото на годината. Те са нараснали със 160% през последните 12 месеца. Авансовият коефициенти на съотношението P/E и текущият коефициент на P/S са кратни съответно на 10.57 и 1.30 пъти. Въпреки солидния растеж през последните месеци, акциите вероятно ще предложат и акционерна стойност в бъдещите тримесечия.
Nutrien (NTR)
Канадската група Nutrien е най-големият производител на торове в света. Групата произвежда три основни хранителни вещества за културите – азот, калий и фосфат. В допълнение, компанията е най-големият търговец на дребно в САЩ, продава торове, химикали за култури, семена и услуги чрез своите физически магазини и онлайн платформи.
Nutrien отчете приходи за първото тримесечие в началото на май. Общите приходи са нараснали с 11% до 4.66 милиарда долара. Нетната печалба е била 133 милиона долара в сравнение с нетната загуба от 35 милиона долара преди година. Коригираната нетна печалба за първото тримесечие е 29 цента на акция. Благодарение на нарастващите цени на суровините, Nutrien генерира 476 милиона долара свободен паричен поток, повече от два пъти от предходното тримесечие.
Главният изпълнителен директор Майо Шмид подчерта, че резултатите от печалбата и свободния паричен поток показват силата на интегрирания бизнес модел на компанията, както и възстановяването на световните селскостопански пазари.
NTR акциите продължават да растат, тъй като търсенето на хранителни вещества за културите се увеличава на ключови пазари по света. Компанията обяви плановете си да увеличи производството на калиеви торове с един милион тона през следващите шест месеца поради недостиг на предлагане на световния пазар.
Nutrien също увеличи прогнозата за приходите за първото полугодие на 2021 г. В момента компанията прогнозира печалба в диапазона от 2.30 до 2.50 долара, в сравнение с предишната прогноза за 2.00 – 2.20 долара.
Цената на книжата се движи около 59 долара, което е почти 23% повече от година по-рано. Авансовите коефициенти на съотношенията P/E и P/S са 19.27 и 1.63 пъти съответно. Евентуален спад до 55 долара би подобрил границата на сигурност за заинтересованите инвеститори, коментира Гегел.
Physicians Realty Trust (DOC)
Инвестиционен фонд за недвижими имоти в Милуоки, Уисконсин (REIT) Physicians Realty Trust придобива и отдава под наем здравни съоръжения на лекари, болници и системи за медицинска помощ. Портфолиото на фонда от 5 милиарда долара включва медицински офис сгради, амбулаторни диагностични институции, клиники за групова практика на лекари, центрове за амбулаторна хирургия и специализирани болници.
Physicians Realty Trust отчитат резултатите за първото тримесечие в началото на май. Приходите се увеличават с 5.5% на годишна база до 113.3 милиона долара. Нетната печалба възлиза на 17.8 милиона долара, което е с 19% повече в сравнение със същия период на миналата година. Разредената печалба на акция е 8 цента в сравнение със 7 цента през предходното тримесечие.
За тези резултати главният изпълнителен директор Джон Т. Томас заяви: „Започваме много добре през 2021 г., с отлични оперативни резултати и почти всички наши доставчици се върнаха към обема и производителността преди пандемията“.
REIT-те са добър източник на доход от дивиденти, тъй като правилата на САЩ изискват от тях да плащат най-малко 90% от облагаемия си доход като дивидент. Високата дивидентна доходност на DOC акциите, която е почти 5%, ги прави особено привлекателни за инвеститорите с приходи.
Акциите се движат малко под нивото от 19 долара, което е увеличение от почти 7% от началото на годината. В средата на май S&P повиши корпоративния кредитен рейтинг на компанията до BBB със стабилна перспектива. Авансовите коефициенти на P/E и P/S са съответно 54.35 и 9.19 пъти. Потенциалният спад до 17 ще направи акциите по-привлекателни за инвеститорите, които искат да ги купят и задържат, коментира Гегел.
Pioneer Natural Resources (PXD)
Pioneer Natural Resources е независима компания за проучване и добив на нефт и газ, специализирана в Пермския басейн в Тексас. Петролът и втечненият природен газ представляват около 80% от производството.
Компанията публикува резултатите за първото си тримесечие през май. Общите приходи нараснаха с 8% на годишна база до 2.44 милиарда долара. Коригираната печалба, извън GAAP, възлиза на 396 милиона долара, или 1.77 долара на разредена акция. Паричният поток от оперативни дейности възлиза на 377 милиона долара, което води до свободен паричен поток от 369 милиона долара за тримесечието.
„С нарастващите 5 милиарда долара свободен паричен поток, който се очаква да бъде генериран от активи на DoublePoint до 2026 г., Pioneer понастоящем очаква да предостави приблизително 23 милиарда долара свободен паричен поток през същия период при ценообразуване на ленти“, каза главният изпълнителен директор Скот Д. Шефилд. „Очакваме да върнем приблизително 80% от този свободен паричен поток чрез нашата база и структура с променлив дивидент, укрепвайки нашето стойностно предложение за акционерите“.
Pioneer планира да ограничи растежа на производството, да увеличи паричните потоци и в дългосрочен план да върне около 80% от печалбата на акционерите като дивиденти. Компанията се гордее с най-ниските разходи за барел сред всички производители на шистов петрол в САЩ. Ръководството очаква текущите дивиденти от 1.4% да се увеличат значително през следващите две години.
PXD акциите варират около 160 долара, което е увеличение от 1% от началото на годината. В момента те се търгуват в рамките на 10% от 52-седмичния си връх през май. Авансовите коефициенти на P/E и P/S са 13.74 и 3.60 пъти съответно. Заинтересованите инвеститори биха могли да помислят за закупуване при спад, добавя Гегел.
VanEck Vectors Agribusiness ETF (MOO)
ETF-ът VanEck Vectors Agribusiness предоставя достъп на предприятия, занимаващи се със здравето на животните, агрохимикали, торове, семена, селскостопанска техника, животновъдство, както и търговия със селскостопански продукти. В момента MOO включва 52 акции. 10-те най-големи холдинга представляват повече от 50% от общите нетни активи от 1.25 милиарда долара.
По отношение на теглото на страните, САЩ водят списъка с около 57%, следвани от Германия (7.15%), Канада (6.28%), Япония (5.05%) и Китай (4.82%). Най-значимите сектори са основните потребителски стоки (27.9%), здравеопазването (25.8%), материалите (23.2%) и промишлеността (19.8%). Сред най-големите холдинги са Zoetis (NYSE:ZTS), Deere (NYSE:DE), Idexx Laboratories (NASDAQ:IDXX), Nutrien и Bayer (OTCMKTS:BAYRY).
Досега тази година MOO се доближава до растеж от 17%. Инвеститорите, които купуват и държат акции, могат да видят нивото от 87 долара или по-ниско като най-добрата входна точка, коментира Гегел. В допълнение към инфлационния натиск, подобряването на глобалната икономика и демографската ситуация осигуряват подкрепа за имената във фонда.
VanEck Vectors Rare Earth/Strategic Metals ETF (REMX)
Последното име в списъка също е борсово търгуван фонд, а именно VanEck Vectors Rare Earth / Strategic Metals. Той инвестира във фирми, произвеждащи, преработващи и преработващи редкоземни метали и минерали.
REMX, който има 20 холдинга, е регистриран за първи път през октомври 2010 г. Управляваните активи възлизат на около 748 милиона долара. 10-те най-големи акции представляват повече от 60% от фонда. Китайските фирми са начело в списъка на ETF-а с почти 45%, следвани от Австралия (28.4%) и САЩ (14.1%).
Сред водещите имена са China Molybdenum (OTCMKTS:CMCLF), Zhejiang Huayou Cobalt, Lynas Rare Earths (OTCMKTS:LYSDY) и Galaxy Resources (OTCMKTS:GALXF).
Тези метали се използват във високотехнологични продукти (като електрически автомобили, космическа промишленост и потребителска електроника). В резултат на това тяхното използване и значение непрекъснато се увеличават. Миналата година този нишов фонд отчете възвращаемост от около 143%, а от началото на годината е нараснал с 25.8%. Спадът до 80 долара би подобрил границата на сигурност за инвеститорите, коментира Гегел.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
За кои акции се очаква двуцифрено отстъпление?
Две компании с потенциал за ръст от над 80%, според анализаторите на Needham
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.34% |
USDJPY | 155.20 | ▲0.76% |
GBPUSD | 1.24 | ▼0.24% |
USDCHF | 0.91 | ▲0.22% |
USDCAD | 1.45 | ▲0.26% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 704.80 | ▼0.90% |
S&P 500 | 6 069.84 | ▼0.64% |
Nasdaq 100 | 21 603.80 | ▼0.43% |
DAX 30 | 21 732.00 | ▼0.43% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 101 133.00 | ▼1.26% |
Ethereum | 3 157.34 | ▼4.29% |
Ripple | 2.90 | ▼4.35% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 73.80 | ▲0.92% |
Петрол - брент | 76.44 | ▲0.50% |
Злато | 2 797.92 | ▲0.12% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 559.66 | ▼1.25% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.02 | ▼0.11% |
Germany Bund 10 Year | 132.30 | ▲0.31% |
UK Long Gilt Future | 92.74 | ▲0.12% |