Снимка: Pixabay
С историческия скок на „меме-акциите“ и впечатляващия ръст на основните индекси днес става все по-трудно да се намерят надеждни, но евтини акции на пазара. Като се има предвид, че индексът S&P 500 е близо до рекордни върхове и е нараснал значително в сравнение с ниските нива през 2020 г., може да изглежда, че няма повече сделки.
Но ценните книжа сега всъщност се връщат и създават възможности за ценни инвеститори, отчасти поради възстановяването на американската икономика, коментира Тезджан Гегел от InvestorPlace.
Докато повечето инвеститори са склонни да свързват акциите с по-добра стойност с евтини оценки, инвеститорите с висока стойност вместо това трябва внимателно да проучат основите за перспективи на компанията. Ценните книжа имат потенциала да осигурят на акционерите дългосрочен растеж, надхвърлящ границите, определени от текущите им оценки. В резултат на това те обикновено се считат за евтини в сравнение с доходите си и дългосрочния потенциал за растеж.
Всъщност акциите на технологични компании като Amazon (NASDAQ:AMZN) и Tesla (NASDAQ:TSLA) са привлекли значително медийно внимание и са надминали други сектори през последното десетилетие. Въпреки това, ценните книжа донесоха много по-голяма печалба в дългосрочен план. Анализът, извършен от Anchor Capital Advisors, показва, че доларът, инвестиран в ценни книжа през 1927 г., би нараснал почти 18 пъти по-бързо от долара, инвестиран в акции за растеж.
Днешните пазарни условия създадоха присъща стойност за няколко качествени акции. Така че, с тази информация, тук са седем акции с ниска стойност, които могат да донесат щедри печалби на инвеститорите през 2021 г. и след това:
CVS Health (CVS)
52-седмичен диапазон: 55.36 – 90.61 долара
Дивидентна доходност: 2.41%
CVS Health е в топ 10 на американските търговци на дребно по приходи и е интегрирана фармацевтична медицинска компания. Компанията съчетава „най -големия мениджър на обезщетения в аптеките, обработващ около 2 милиарда коригирани искове годишно, и значителна аптечна дейност, включително близо 10 000 аптеки на дребно“ предимно в Съединените щати.
CVS Health публикува резултатите за първото тримесечие в началото на май. През първото тримесечие общите приходи са се увеличили до 69.1 милиарда долара, което е с 3.5% повече в сравнение с предходния период. Нетната печалба е нараснала с повече от 10% на годишна база до 2.2 милиарда долара. И накрая, коригираната печалба на акция е 2.04 долара – с 6.8% повече от година по-рано, докато паричният поток възлиза на 2.9 милиарда долара. В резултат на това главният изпълнителен директор Карън Линч каза следното:
„Показахме добри резултати през първото тримесечие и подобрихме прогнозите си за годината [...] Нашите ненадминати активи и силата на нашата марка допринасят за постигането на резултати, докато работим за подобряване на грижите и стимулиране на растежа.
През последните 12 месеца CVS е генерирала над 270 милиарда долара приходи и 15 милиарда долара паричен поток от операции. С пазарна капитализация от около 109 милиарда долара в зряла индустрия, CVS акциите предлагат стабилен дивидент, последователно генериране на пари и надежден пакет от аптечни и здравноосигурителни активи.
Отгоре на това, тази компания също наскоро повиши очакванията си за прогнозен обхват на EPS до 7.56 – 7.68 долара, в сравнение със 7.39 – 7.55 долара. CVS акциите в момента се движат малко над 83 долара, като се търгуват с 8% под 52-седмичния си връх. Въпреки ръста от около 22% на годишна база, CVS акциите все още се оценяват на изгодна цена, което ги прави добър кандидат сред книжата с ниска стойност. Авансовите коефициенти на съотношенията цена-печалба (P/E) и цена-продажби (P/S) 10.82 и 0.39 пъти съответно. Заинтересованите инвеститори биха могли да купят акции на спад, коментира Гегел.
Freeport-McMoRan (FCX)
52-седмичен диапазон: 12.44 – 46.10 долара
Дивидентна доходност: 0.41%
Следващият в този списък с акции с ниска цена, Freeport-McMoRan е един от най-големите производители на мед в света. Сегментите на компанията включват „продукти за преработка на мед, мед в концентрат, злато, молибден, петрол“ и др.
Freeport-McMoRan съобщи резултатите за първото тримесечие през април. През тримесечието продажбите възлизат на 4.85 милиарда долара, което е увеличение с повече от 73% на годишна база. В допълнение, коригираната нетна печалба възлиза на 718 милиона долара, или 48 цента на разредена акция. И накрая, FCX завърши първото тримесечие с парични средства и техните еквиваленти в размер на 4.58 милиарда щатски долара. В резултат на това главният изпълнителен директор Ричард Адкерсън отбеляза следното:
„Ние заемаме добри позиции за дългосрочен успех като водещ производител на мед, необходим за нарастващата световна икономика и ускоряването на търсенето на мед, което играе решаваща роля в изграждането на инфраструктура и прехода към чиста енергия.“
Както отбелязва Адкерсън, икономическото възстановяване през последната година превърна медта в още по-горещ клас активи. Първо, медта се използва широко в инфраструктурни проекти като строителство, транспорт и електрически мрежи. Освен това електрическите автомобили (EV) консумират четири пъти повече мед от двигателите с вътрешно горене. Освен това възобновяемите енергийни източници консумират значително повече мед, отколкото при традиционното производство на електроенергия от изкопаеми горива.
Така че, тъй като благоприятната среда за търсене на мед се очаква да продължи през следващите няколко години, FCX акциите остават привлекателни за дългосрочните инвеститори. По-високите цени на медта не само ще увеличат приходите, те предполагат по-високи маржове на печалба. EBITDA през 2020 г. възлиза на 4 милиарда долара. Анализаторите на Уолстрийт сега прогнозират 10.3 милиарда долара за 2021 г.
FCX акциите в момента се движат около 36 долара, което е почти 38% повече от миналата година. Освен това през последните 12 месеца те са отчели възвръщаемост от 173%. Вярно е, че акциите наскоро бяха под краткосрочен натиск. Те обаче остават на атрактивна цена, като се има предвид, че цените на медта се очаква да нараснат през следващите месеци. Днес авансовите коефициенти на P/E и P/S са съответно 12.45 и 2.34 пъти.
HP (HPQ)
52-седмичен диапазон: 16.66 – 36.00 долара
Дивидентна доходност: 2.72%
HP, базирана в Калифорния, е известен доставчик на компютри, принтери и консумативи за принтери. Двата оперативни бизнес сегмента на компанията са нейните персонални системи, които включват настолни компютри, лаптопи и работни станции, и печатният сегмент, насочен към потребителското оборудване, консумативите и търговското оборудване.
Подобно на другите имена в този списък с акции с ниска стойност, HP отчете печалба за второто тримесечие в края на май. Приходите са нараснали с 27% до 15.9 милиарда долара. Освен това, нетната печалба нараства с около 61% на годишна база до 1.2 милиарда долара, докато коригираната разредена печалба на акция нарасна до 98 цента в сравнение с 53 цента през предходната година. И накрая, свободният паричен поток през второто тримесечие възлиза на 1.3 милиарда долара. В резултат на това генералният директор Енрике Лорес отбеляза:
„Направихме още едно силно тримесечие с двуцифрен ръст горната и долната линия [...] Технологиите на HP все повече се превръщат в основата на хибридната работа и ние се възползваме от изключителното търсене на нашите продукти и услуги.“
Въпреки това, тази компания остава на второ място след Lenovo (OTCMKTS:LNVGF) в световните продажби, като през второто тримесечие отбелязва доставка на 14.3 милиона компютри. Тази цифра е с 11% по-малка от предходното тримесечие, което я прави единствената голяма марка със спад в продажбите през тримесечието. Изглежда че компанията усеща отрицателното въздействие на недостига на чипове повече от колегите си.
Днес HPQ акциите се движат около нивото от 28 долара, което е с 14% повече от миналата година. Инвеститорите изглежда вече са оценили разочароващите резултати от третото тримесечие, като са го понижили с около 20% от върха от 36 долара. Сега акциите се търгуват с коефициент P/Е, кратен на 10.10 пъти. Този избор на акции с ниска ценова стойност също има авансов коефициент на съотношението P/S от 0.54 пъти.
Invesco S&P 500 Pure Value ETF (RPV)
52-седмичен диапазон: 46.68 – 82.27 долара
Дивидентна доходност: 1.61%
Коефициент на разходите: 0.35% годишно
Следващото име в този списък с акции с ниска стойност е ETF-ът Invesco S&P 500 Pure Value. Този борсово търгуван фонд предоставя достъп до компании от индекса S&P 500, които показват стойностни характеристики. Освен това, RPV проследява индекса S&P 500 Pure Value.
Този фонд има 119 активи. От създаването си през март 2006 г. нетните активи са достигнали 2.53 милиарда долара. Що се отнася до представените сектори, Финансовите показатели са с най-голяма тежест (43.37%) във фонда, които са последвани от правата на потребителите (9.74%), здравеопазването (9.63%), основните потребителски стоки (8.16%) и енергетика (8.01%).
Понастоящем около 19% от фонда образуват 10-те най-големи холдинга. Berkshire Hathaway (NYSE:BRK-A, NYSE:BRK-B), Unum (NYSE:UNM), Prudential Financial (NYSE:PRU) и MetLife (NYSE:MET) са едни от водещите имена във фонда.
RPV акциите са се увеличили с около 22% от началото на годината и са отчели ръст от над 51% през последните 12 месеца.
iShares Russell 1000 Value ETF (IWD)
52-седмичен диапазон: 113.57 – 163.39 долара
Дивидентна доходност: 1.58%
Коефициент на разходите: 0.19% годишно
Следващ в списъка е ETF-ът iShares Russell 1000 Value. Този фонд има за цел да проследи инвестиционните резултати от индекс, състоящ се от акции в САЩ с голяма и средна капитализация, които показват стойностни характеристики. Освен това този фонд предоставя достъп до вътрешни акции, за които се смята, че са подценени от пазара в сравнение с техните колеги.
Що се отнася до претеглянето на сектора, финансите водят ETF-а с 20.49%, следвани от здравеопазването (17.48%), промишлеността (12.02%) и информационните технологии (10.18%). В допълнение, 10-те най-големи компании представляват около 17% от нетните активи в размер на 53.8 милиарда долара.
IWD акциите започнаха да се търгуват през май 2000 г. и в момента имат 841 активи. Berkshire Hathaway, JPMorgan Chase (NYSE:JPM), Johnson & Johnson (NYSE:JNJ), UnitedHealth (NYSE:UNH) и Procter & Gamble (NYSE:PG) са сред водещите компании в списъка.
От началото на годината този фонд е нараснал с 16%. Нещо повече, през последните 12 месеца тя е нараснала с около 35%.
Sanofi (SNY)
52-седмичен диапазон: 44.76 – 54.26 долара
Дивидентна доходност: 3.74%
Базираната във Франция компания Sanofi е здравна група, която разработва и продава лекарства, специализирани в онкологията, имунологията, сърдечно-съдовите заболявания, диабета и ваксините.
Подобно на другите акции с ниска стойност в този списък, тази компания обяви резултатите за първото тримесечие в края на април. През този период нетните продажби възлизат на 8.59 милиарда евро. Нетната печалба също е 1.57 милиарда евро, докато печалбата на акция е 1.25 евро. И накрая, свободният паричен поток от 1.93 милиарда евро се е увеличил с около 24% в сравнение със същия период на миналата година. Главният изпълнителен директор Пол Хъдсън каза следното за бъдещето на компанията:
„Dupixent® продължава да показва изключителни резултати благодарение на впечатляващия растеж в САЩ и активното развитие на световните пазари, включително Китай [...] Инициирахме и завършихме записването на фаза 2 от нашето проучване за кандидата ни за рекомбинантна ваксина срещу COVID-19 през първото тримесечие и резултатите се очакват следващия месец.“
Понастоящем Sanofi се наслаждава на забавянето на продуктите на конкурентите на Американската администрация по храните и лекарствата (FDA), което доведе до изпреварване на доходоносния пазар на AD (атопичен дерматит). Например, забавянето на одобрението на FDA за Incyte (NASDAQ:INCY) даде възможност на Dupixent, одобрения рекламен продукт на SNY, да разшири лидерството си. Приходите на Dupixent през първото тримесечие възлизат на повече от 1.2 милиарда долара, което представлява 45.6% от тримесечната печалба на годишна база. Освен това Sanofi също така си партнира с GlaxoSmithKline (NYSE:GSK) за разработване на ваксина срещу Covid-19.
Днес SNY акциите се търгуват малко над нивото от 51долара, което е увеличение от около 6% от началото на годината. Освен това акциите предлагат щедра дивидентна доходност. А компанията е увеличила значително плащанията си през последните няколко години. Като цяло, с авансов коефициент на съотношенията P/E от 13.69 пъти и P/S от 2.97 пъти, тези акции изглеждат привлекателни.
Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG)
52-седмичен диапазон: 121.30 – 159.59 долара
Дивидентна доходност: 1.51%
Коефициент на разходите: 0.06% годишно
Последното име в този списък е ETF-ът Vanguard Dividend Appreciation, предназначен за проследяване на показатели в индекса Nasdaq US Dividend Achievers Select. По същество фондът предоставя удобен начин за проследяване на представянето на акциите, като се има предвид ръстът на дивидентите на годишна база.
VIG акциите започнаха да се търгуват през април 2006 г. Днес нетните активи възлизат на около 71.9 милиарда долара. Що се отнася до претеглянето на сектора, промишлеността е начело на ETF-а с 22%, следвана от потребителските права (16.7%), здравеопазването (15.10%) и финансите (14.10%).
Освен това, VIG притежава 247 активи. Топ 10-те имена представляват малко над 31% от нетните активи. Сред водещите холдинги са Microsoft (NASDAQ:MSFT), Johnson & Johnson и Walmart (NYSE: WMT). Фондът е нараснал с 12% от началото на годината и се е увеличил с около 29% през последните 12 месеца.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
5-те най-добри нанотехнологични акции, които могат да бъдат закупени за 10-кратен потенциал
5-те най-добри акции на Robinhood за закупуване през втората половина на 2021 г.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.34% |
USDJPY | 155.20 | ▲0.76% |
GBPUSD | 1.24 | ▼0.24% |
USDCHF | 0.91 | ▲0.22% |
USDCAD | 1.45 | ▲0.26% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 704.80 | ▼0.90% |
S&P 500 | 6 069.84 | ▼0.64% |
Nasdaq 100 | 21 603.80 | ▼0.43% |
DAX 30 | 21 732.00 | ▼0.43% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 101 827.00 | ▼0.58% |
Ethereum | 3 239.05 | ▼1.82% |
Ripple | 2.96 | ▼2.33% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 73.80 | ▲0.92% |
Петрол - брент | 76.44 | ▲0.50% |
Злато | 2 797.92 | ▲0.12% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 559.66 | ▼1.25% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.02 | ▼0.11% |
Germany Bund 10 Year | 132.30 | ▲0.31% |
UK Long Gilt Future | 92.74 | ▲0.12% |